Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-11-06
Córka i ojciec posiadają udziały w spółdzielczym własnościowym mieszkaniu (matka umarła kilka lat temu). Ojciec chce w drodze darowizny przekazać córce notarialnie swoją część mieszkania. Czy córka zapłaci podatek od tej darowizny?
Córka nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, gdy to jej ojciec daruje swoją część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż skorzysta ze zwolnienia.
Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli córkę względem ojca), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. w omawianym przypadku od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego.
Niemniej jednak art. 4 ust. 4 zwalnia nawet z obowiązku zgłoszenia darowizny drukiem SD-Z2 przez córkę, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musi przybrać darowizna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika