Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem długoterminowy a VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-05-08

W zeszłym roku z tytułu długoterminowego najmu lokali mieszkalnych uzyskałem przychód powyżej 150 tys. zł. Do tej pory wynajmowałem niektóre mieszkania wraz z miejscami parkingowymi. Obecnie chcę wynająć miejsca osobno, pewnej firmie. Czy z racji wysokości przychodu mam zarejestrować się do VAT i płacić ten podatek? Czy wynajmując same miejsca mogę zostać uznany za vatowca?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jak zapewne Pan wie, od 1 stycznia 2014 roku zmieniła się definicja zwolnienia podmiotowego i jego warunki, obecnie zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości tej sprzedaży nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

  1. transakcji związanych z nieruchomościami,
  2. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
  3. usług ubezpieczeniowych
    – jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

Przyjmowało się do momentu tamtego momentu zmiany, że zwolnione przedmiotowo usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe; nie pomniejszają kwoty zwolnienia. Innymi słowy przyjmowało się i niektórzy przyjmują nadal, iż np. 300 000 wartości sprzedaży usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe nie wlicza się do limitu.

Pojawiły się jednak pewne wątpliwości, których jednoznacznego rozwiązania w chwili obecnie brak, głównie z powodu, iż przepis obowiązuje zbyt krótko by był przedmiotem orzecznictwa (obecnie brak jakiegokolwiek rozstrzygnięcia wydanego w oparciu o art. 113 ust. 2 pkt 2 lit a ustawy o VAT). Jak Pan widzi, transakcje związane z nieruchomościami, obecnie, nawet jeśli przedmiotowo zwolnione, wliczają się do limitu. Pytanie, na które odpowiedzi brak, to czy oddanie w najem nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe jest w myśl przywołanej regulacji transakcją związaną z nieruchomością? Tu zdania są podzielone, aczkolwiek według doniesień prasowych Ministerstwo Finansów skłania się ku interpretacji, iż oddanie w najem nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, nawet wyłącznie na cele mieszkaniowe jest „transakcją związaną z nieruchomością” w myśl art. 113 ust. 2 pkt 2a. Tym samym, przyjmując prawidłowość tego restrykcyjnego poglądu, przekroczenie łącznie w roku podatkowym kwoty 150 000 zł. z najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, wlicza się do limitu, co nie oznacza, że sprzedaż ta zostanie opodatkowana, bowiem nadal korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Tu jednak dodać trzeba w zakresie samego najmu miejsc parkingowych – nie korzysta taki najem ze zwolnienia przedmiotowego, ale również nie powoduje automatycznie utraty zwolnienia podmiotowo. Jeśli jednak w sumie przekroczono 150 000 zł, zwolnienie podmiotowe zostało utracone i od podstawy opodatkowania związanej z najmem miejsc parkingowych należałoby zapłacić podatek VAT oraz oczywiście zarejestrować się do VAT. Gdyby zaś przekroczenie 150 000 zł nastąpiło tylko i wyłącznie z najmu zwolnionego przedmiotowo, do VAT nie trzeba by się zgłaszać (zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wycofanie pojazdu z firmy, darowizna i sprzedanie go

Prowadzę działalność, w której ramach kupiłem samochód. Odliczyłem kilka tysięcy VAT-u, samochód niedawno się zamortyzował. Chciałbym wycofać go...

Odliczenie VAT przy zakupie nieruchomości na firmę

Czy mogę odliczyć VAT przy zakupie nieruchomości na firmę? To znaczy chciałbym wpłacić gotówką część kwoty, a pozostałą część spłacić...

Zagarnięcie części VAT-u przez wykonawcę usługi

Po wykonaniu usługi remontu otrzymałem od wykonawcy fakturę VAT z usługami (8% VAT) i materiałami (23%). Za fakturę zapłaciłem. Później...

VAT od sprzedaży działek rolnych z warunkami zabudowy

Jesteśmy wraz z mężem rolnikami na zasadach ryczałtowych; mamy wspólność małżeńską. Przed 25 laty zakupiliśmy siedlisko o areale ok. 90 arów....

Prywatny najem lokalu na cele mieszkaniowe a odliczanie amortyzacji

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłam niedawno mieszkanie z 1969 r. Nie stanowi ono majątku...

Wykup samochodu z leasingu

Za trzy miesiące kończy mi się leasing na samochód. W umowie mam wykup 1%. Chciałbym samochód wykupić, ale pojawia się problem, wykupując samochód...

Faktura z nazwą firmy i nazwiskiem, czy tylko nazwisko

Jestem biegłym sądowym. Na zlecenie sądu dokonałem wyceny nieruchomości i wystawiłem fakturę VAT z nazwą swojej firmy oraz imieniem...

Faktura z 8% stawką VAT

Czy mogę wystawić fakturę z 8% stawką VAT dla osoby fizycznej, która życzy sobie, aby na fakturze był podany tylko jej nr NIP (bez nazwy firmy, chociaż...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »