Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem jako działalność gospodarcza a podatki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-10-23

Kupiłam dom nad morzem i chciałabym wynajmować go na lato. Czy jest możliwość zarejestrowania tego najmu jako działalność gospodarcza? Jaki podatek mam płacić? Na chwilę obecną nie wiem jaki będzie przychód.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Oczywiście jest to w pełni możliwe, dochód lub przychód z najmu (w zależności od wybranej formy opodatkowania) może zostać opodatkowany na różne sposoby w tym poprzez:

1. najem jako odrębne źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), gdzie można wyróżnić:

a) zasady ogólne oraz

b) ryczałt;

2. pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Pyta Pani o działalność gospodarczą. Prawdą jest, że w ramach działalności gospodarczej można uzyskiwać dochód z najmu, przychód będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej, opłaci Pani składki ZUS i tym samym zmniejszeniu ulegnie ew. zobowiązanie podatkowe. Oczywiście ew. wysokość podatku zależy od przychodów i kosztów w działalności jako takiej, gdyż liczony będzie globalnie. Zasady jego obliczania są podobne jak przy najmie na zasadach ogólnych, czyli w uproszczeniu podatek płaci Pani od dochodu (przychód – koszty = dochód). W opisanej sytuacji korzystne mogą być właśnie zasady ogólne, czyli rozliczanie się według skali podatkowej.

Odnośnie podatku od towarów i usług domyślnie korzysta Pani ze zwolnienia podmiotowego, bowiem zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł, a u rozpoczynających działalność ww. wartość sprzedaży, by utrzymać zwolnienie podmiotowe od podatku VAT, nie może być przekroczona w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Ze zwolnienia może Pani oczywiście zrezygnować i „być VATowcem” od startu działalności co miałoby sens, gdyby miała Pani sporo podatku od towarów i usług do odliczenia.

Jeśli zostanie Pani czynnym podatnikiem VAT to najem na cel inny niż mieszkaniowy, tj. np. na cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym będzie stanowił usługę związaną z zakwaterowaniem i zgodnie z art. 41 ust. 2 i załącznikiem nr 3 poz. 163 (PKWiU 55) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług właściwą stawką byłaby stawka 8% VAT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Eksport usług przy rozliczaniu się w formie karty podatkowej

Prowadzę małą firmę usługową, rozliczam się w formie karty podatkowej. Czy mogę dokonywać eksportu usług do Niemiec, ale wykonując je w Polsce?...

Pożyczka pieniężna dla córki mieszkającej za granicą

Nasza córka i jej mąż mieszkają w Niemczech. Nie są zameldowani w Polsce, ale mają podwójne obywatelstwo – polskie i niemieckie....

Zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego

Czy udzieloną pożyczkę rodziców dla jednego z synów należy wykazać na formularzu SD-Z2 składanym do urzędu skarbowego w związku...

Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne

Za miesiąc czeka nas wykup z leasingu samochodu osobowego z kratką. Leasing zawarty na spółkę cywilną (dwóch wspólników – udziały 50%),...

Pieniądze rodziców na moim koncie a opodatkowanie

Na koncie walutowym przechowuję pieniądze otrzymane od rodziców zza granicy: w kilku przelewach na przestrzeni dwóch lat, żaden z przelewów nie...

Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku

W czerwcu 2015 r. wziąłem ślub. Czy jest możliwe wypełnienie PIT-u za 2015 rok jako małżeństwo? Jak uwzględnić fakt, że małżeństwo nie trwało...

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe?

Proszę o informacje na temat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czy i kiedy przedawniają się zobowiązania objęte zastawem skarbowych albo wpisem...

Umowa sponsorska a podatek

Prowadzę firmę handlującą odzieżą sportową. W ramach działalności marketingowej chciałbym przekazywać nieodpłatnie sprzęt sportowy zawodnikom....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »