Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naprawienie błędnie dokonanej wpłaty do urzędu skarbowego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-03-15

Czy jest możliwość naprawienia błędnie dokonanej wpłaty do urzędu skarbowego za 2017 r. dotyczącej podatku od najmu prywatnego? Błąd polega na wpłacie zaliczek na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 8,5% (kwartalnie) zamiast zaliczek wg skali 18%. Dodam, że do 22 stycznia nie składałam żadnych wniosków do US.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak się domyślam, wpłacała Pani zaliczkę na podatek od przychodu z najmu w wysokości 8,5% przychodu z miesiąca poprzedzającego z symbolem płatności tzw. PPE, a nie zgłosiła Pani wyboru tej właśnie formy opodatkowania do 20 stycznia lub do 20 dnia miesiąca po rozpoczęciu wynajmu (gdy wynajem rozpoczynamy w trakcie roku). Jeśli nie wybrała więc Pani skutecznie opodatkowania ryczałtem, nie składa Pani PIT-28, a złoży Pani PIT-36. Winna Pani była wpłacać zaliczki według zasad ogólnych (skala podatkowa), tym samym powstała zaległość podatkowa. Należy więc wpłacić zaległe (czyli dopłacić do wpłaconych kwot) zaliczki wraz z odsetkami oraz – co wynika już z praktyki – równocześnie z wpłatą złożyć do naczelnika urzędu skarbowego pisemne wyjaśnienia, które z jednej strony spełnia wymogi czynnego żalu (pozwala uniknąć sankcji kranoskarbowej), a z drugiej wyjaśnia dlaczego organ musi „przeksięgować” wpłaty na ryczałt na wpłaty na zasadach ogólnych.

 

Odnośnie czynnego żalu, ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy przewiduje w art. 16 ust. 1 (pod wieloma warunkami, które wydają się być spełnione w niniejszej sprawie), że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

 

Reasumując, należy złożyć pismo spełniające ww wymogi oraz poprosić w nim o przeksięgowanych wpłat związanych z ryczałtem na zaliczki na zasadach ogólnych związane z przychodami z najmu oraz wpłacić (dopłacić) różnicę i należne odsetki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »