Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgłoszenie faktury zakupowej do urzędu skarbowego

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-08-30

Czy za niezgłoszenie faktury zakupowej do urzędu skarbowego grozi mi jakaś kara finansowa lub inne konsekwencje? Zakupiłem towar, którego niestety nie udało mi się sprzedać, czyli nie wystawiłem za ten towar żadnej faktury sprzedażowej.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w zakresie podatku VAT podatnicy nie mają obowiązku zgłaszania poszczególnych faktur do urzędu skarbowego. Z opisu sprawy to nie wynika, ale zakładam, że jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Tacy podatnicy mają obowiązek prowadzenia jedynie ewidencji dla celów VAT i to w tej ewidencji wykazują wszystkie faktury (zarówno sprzedażowe jak i zakupowe).

Obowiązek ten określa art. 109 ust. 3 ustawy VAT, który stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Wskazał Pan, że zakupił towar, na który otrzymał fakturę. Towaru nie udało się sprzedać, więc nie wystawia Pan faktury sprzedażowej, ponieważ faktura dokumentuje wyłącznie czynności faktycznie dokonane. Skoro zatem towaru Pan nie sprzedał to również nie wystawia Pan żadnej faktury. Jest to działanie zgodne z prawem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podatek VAT jest płatny wyłącznie przez sprzedawcę, który sprzedaje towar lub też świadczy jakąś usługę. Konsekwencje podatkowe mogłyby Panu grozić wyłącznie wtedy, gdyby sprzedał Pan towar i nie wystawił faktury oraz nie zapłacił podatku do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak zakupił Pan towar, który miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, i nie udało się go sprzedać to nie jest to karalne działanie. Dodatkowo, jeżeli jest Pan czynnym podatnikiem VAT to może Pan od zakupu odliczyć wartość podatku VAT naliczonego w cenie zakupu (nawet, jeżeli towaru nie udało się sprzedać).

Podsumowując powyższe, nie ma Pan obowiązku zgłaszania do urzędu skarbowego faktury zakupowej. Fakt, że kupionego towaru nie udało się sprzedać nie wywołuje żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych i również tej okoliczności nie musi Pan zgłaszać do US. Skoro nie sprzedał Pan towaru to nie wystawia Pan faktury sprzedażowej – jest to prawidłowe działanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezgłoszenie najmu do urzędu skarbowego - jaka kara?

Od 2008 wynajmuję mieszkanie, nie jest zgłoszone do urzędu skarbowego. Za jaki okres wstecz US może nałożyć na mnie kary i w jakiej wysokości za...

Wygrana w kasynie internetowym z siedzibą na Malcie

Przez około 2 tygodnie grałem w kasynie internetowym z siedzibą na Malcie. Na poczet gry dokonałem wpłat łącznie ok. 3000 zł, a wygrałem 100...

Wypłata pieniędzy z kasyna online

Mam problem z wypłatą pieniędzy z kasyna online, w którym wygrałem sporą kwotę. Jak wypłacić pieniądze, aby nie zostały skonfiskowane?

Sprzedaż towarów bez udokumentowania

W 2015 roku osoba fizyczna zarobiła około 150 000 zł w okresie około 5 miesięcy poprzez sprzedaż towarów na Allegro, które od kogoś otrzymała. Osoba...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »