Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-08-05

W 2008 roku zmarła moja matka. W 2010 roku przeprowadziłem postępowanie spadkowe. Nie zgłosiłem niczego w urzędzie skarbowym. Teraz chciałbym sprzedać nieruchomość i notariusz wymaga poświadczenia od urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku od spadku. Chciałbym się dowiedzieć od kiedy liczy się przedawnienie o zapłatę tego podatku?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

W opisanej sprawie nie można w ogóle pisać o przedawnieniu podatku (zobowiązania podatkowego) to bowiem w ogóle jeszcze nie powstało. Zobowiązanie podatkowe powstaje w podatku od spadków i darowizn z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania. Skoro nie doręczono takiej decyzji zobowiązanie nie powstało. Zatem możemy ewentualnie rozważać niemożliwość powstania zobowiązania podatkowego na skutek upływu terminu na doręczenie decyzji ustalającej zobowiązanie.

Do kiedy organ może zatem wydać decyzję? Zgodnie z Ordynacją podatkową, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Kiedy w opisanej sprawie powstał obowiązek podatkowy? Powstał już dwukrotnie, raz w chwili przyjęcia spadku i prawdopodobnie ponownie w 2010 roku, bowiem gdy nabycie nie zgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Tym samym organ podatkowy może wydać decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe do końca 2015 r. Teoretycznie zatem w 2016 r. może Pan uzyskać zaświadczenie potrzebne notariuszowi, w praktyce są z tym czasem problemy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »