Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezłożenie zeznania podatkowego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-22

W 2007 r. na podstawie darowizny nabyłam lokal mieszkalny od mamy (mieszkałam tam od urodzenia, tj. 1980 r.). Powyższy lokal sprzedałam w 2012 roku. Urząd skarbowy wezwał mnie celem złożenia wyjaśnienia o przyczynach niezłożenia zeznania podatkowego za 2012 r. Byłam przekonana, że jeśli całą sumę ze sprzedaży przeznaczam na końcowe roboty budowlane w domu, który wybudowaliśmy i w którym mieszkam z rodziną, to nie mam obowiązku składania zeznania. Czy jest jakaś możliwość, żeby nie płacić tego podatku?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Sprzedaż w 2012 roku mieszkania nabytego w 2007 r. była sprzedażą przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym stanowiła źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nieruchomości nabyte do dnia 31 grudnia 2006 roku w drodze spadku czy darowizny można było sprzedać „bez podatku” dochodowego, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 31 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego w całości były przychody ze sprzedaży nieruchomości jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Zwolnienie to zostało uchylone przez art. 1 pkt 14 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z ustawą zmieniającą jedynie do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2007 r. Z tego właśnie powodu Panią obowiązuje podatek dochodowy w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Tym samym za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizny uważa się jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W odniesieniu do zwolnienia, w opisanej sytuacji mogła i nadal może Pani skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Własne cele ustala się zgodnie z art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Nie dopełniła Pani formalności, ale nie odbiera to prawa do zwolnienia, jeśli środki zostały wydatkowane zgodnie z celem zwolnienia i w ww. terminie i jeśli jest Pani w stanie to dowieść, należało bowiem rozliczyć przychód na druku PIT-39 do końca kwietnia 2012 r. i w druku tym zadeklarować przeznaczenie przychodu na własne cele mieszkaniowe w całości (by nie zapłacić w ogóle podatku). Nie wiem, w jakim trybie jest Pani obecnie „sprawdzana” przez US, ale co do zasady należy złożyć PIT-39.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup domu po sprzedaży mieszkania a podatek

Trzy lata temu zakupiłam mieszkanie za 250 tys. zł. W zeszłym roku sprzedałam je z zyskiem – za 505 tys. zł. Później kupiłam dom za kwotę...

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient...

Zamiana domu na mieszkanie a podatek

Razem z żoną zamieniliśmy swój dom na mieszkanie. Cena naszego domu to 620 000 zł, cena mieszkania 185 000 zł. Różnicę pomiędzy wartością domu...

Wykorzystanie ulgi podatkowej na zakup domu w Stanach Zjednoczonych

Od lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tutaj rozliczam się z podatku dochodowego. Kilka miesięcy temu odziedziczyłam po dziadku 25% domu...

Niezgłoszenie wydatkowania kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Nabyłem udział w mieszkaniu własnościowym w postępowaniu spadkowym. Postanowienie sądu jest z maja listopada 2015 r., uprawomocniło się...

Użyczenie mieszkania dla wnuczki i jej matki

Chciałem użyczyć lokalu mieszkalnego niepełnoletniej wnuczce, którą opiekuje się samotna matka, która nie pozostaje w żadnej zależności rodzinnej...

Spłata kredytu po sprzedaży odziedziczonego mieszkania po mężu a podatek

Pięć miesięcy temu sprzedałam odziedziczone razem z dziećmi mieszkanie – zakupione wspólnie z mężem w 2009 r. Mąż zmarł w 2011...

Niezapłacony podatek od zasiedzenia

Rodzice posiadali dom, oni go wybudowali, ale 1/4 działki przejęli na zasadzie zasiedzenia (wyrok sądu) w 2001 roku. Nie został zapłacony podatek od...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »