Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-04-04
W 2014 r. sprzedałam nieruchomość (przed upływem 5 lat od nabycia). Kwotę uzyskaną z transakcji zamierzam przeznaczyć na zakup innego mieszkania do końca 2016 r. Zapomniałam złożyć PIT-39, a powinnam to zrobić do 30 kwietnia 2015 r. Co zrobić? Czy złożyć „czynny żal” w formie pisemnej teraz?
Niezłożenie PIT-39 w terminie nie powoduje w moim przekonaniu utraty prawa do ulgi, czy też inaczej nie odbiera możliwości skorzystania z niej, jeśli spełni się jej warunki. Niemniej jednak błąd w postaci niewywiązania się z obowiązku nałożonego art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) w postaci niezłożenia odrębnego zeznania (według ustalonego wzoru (PIT-39) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy) należy naprawić jak najszybciej.
Najlepiej złożyć PIT-39 z tzw. czynnym żalem i wskazać w nim chęć skorzystania z ulgi, aczkolwiek w takiej sytuacji skuteczność czynnego żalu, wyłączająca stosowanie sankcji karnoskarbowych, jest co najmniej wątpliwa. Nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub niezłożenie deklaracji, w zależności od narażonego na uszczuplenie podatku, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. W przypadku sprzedaży nieruchomości organ podatkowy otrzymuje od notariusza odpis aktu notarialnego, zatem kolokwialnie rzecz ujmując fiskus doskonale wie, że sprzedała Pani nieruchomość.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika