Autor: Artykuł Partnera
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie, któremu trzeba podołać, chcąc odnieść sukces. Wśród obowiązków, których trzeba dopilnować, są wszystkie formalności związane z Urzędem Skarbowym. Przedsiębiorcy będą musieli wypełnić zgłoszenia i deklaracje, aby mieć pewność, że nie zostaną obciążeni żadnymi karami oraz będą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nie mając odpowiedniego doświadczenia, już na wstępie warto pomyśleć o podjęciu współpracy z biurem księgowym, które będzie służyć wsparciem, jeżeli chodzi o wypełnienie właściwych zgłoszeń i deklaracji. Na liście obowiązkowych dokumentów do wypełnienia znajduje się zgłoszenie NIP-8, zgłoszenie VAT-R oraz deklaracja VAT-UE. Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Składając w urzędzie NIP-8 przedsiębiorca będzie miał możliwość jednoczesnego przekazania informacji US. Dokładnie jest to dokument przeznaczony dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Wśród nich wymienić można spółki z o.o., fundacje, jak również spółki akcyjne. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie informacje można znaleźć w KRS. Składając NIP-8 urząd otrzyma informacje na temat:
Ważne jest to, aby zachować termin, który obowiązuje w przypadku NIP-8. Ma się na to siedem dni od momentu rozpoczęcia działalności, jeżeli podmiot będzie odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne. Okres 21 dni obowiązuje od moimentu zgłoszenia do KRS.
Druk VAT-R to zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług, które jest istotne dla tych przedsiębiorców chcących zostać podatnikami VAT. Duża ilość firm sprzedaje produkty i usługi, gdzie obowiązuje podatek VAT, dlatego należy zainteresować się tym dokumentem. Jeżeli dokumentacja zostanie prawidłowo złożona, to przedsiębiorca będzie miał okazję do tego, aby zarejestrować się jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Każda taka osoba będzie miała szansę na to, aby określić datę rozpoczęcia działalności opodatkowanej. Korzystając z tego dokumentu będzie można określić, jak przedsiębiorca będzie chciał się rozliczać (miesięcznie lub kwartalnie). Również i w tym przypadku należy pamiętać o terminach. VAT-R musi zostać dostarczony najpóźniej przed wykonaniem pierwszej czynności objętej podatkiem VAT. O tym dokumencie nie można zapomnieć także wtedy, gdy zmienia się status podatkowy przedsiębiorcy. Istnieje możliwość złożenia stosownej dokumentacji online, dzięki czemu wiele czynności będzie można przyspieszyć.
Unia Europejska dla przedsiębiorców jest przepustką, która pozwoli wypłynąć ze swoją działalnością na “szerokie wody”. Jest to dobre rozwiązania - nawiązanie współpracy z innymi państwami członkowskimi, ale trzeba pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza to rejestracja jako podatnik VAT-UE. Druga - złożenie deklaracji VAT-UE. Wśród informacji, które będą przekazywane, wymienić można: numery VAT-UE zagranicznych kontrahentów; rodzaj transakcji (do wyboru jest sprzedaż towarów lub usług); wartości transakcji w danym okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z informacjami, które można znaleźć na stronach urzędowych, VAT-UE musi zostać zawsze złożony “do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu transakcji, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT”. Jest to ważna deklaracja, ponieważ to właśnie dzięki niej krajom udaje się ustrzec przed nadużyciami podatkowymi.
Nie każdy przedsiębiorca ma wiedzę na temat tego, czy jest zobowiązany do tego, aby wypełnić NIP-8, VAT-R czy VAT-UE. Wśród firm, które są objęte tym obowiązkiem, wymienić można właścicieli spółek prawa handlowego (KRS). Nie mogą o tym także zapomnieć firmy, które działają na rynkach międzynarodowych lub w najbliższej przyszłości planują to zrobić. Te firmy, które chcą rozpocząć działalność opodatkowaną VAT-em, także powinny pamiętać o dopełnieniu takich formalności. Na samym końcu znajdują się takżę te podmioty, które świadczą usługi lub dostarczają towary do UE.
Prowadzenie działalności w kraju oraz za granicą to odważne posunięcie, którego w żaden sposób nie trzeba się bać. Trzeba jedynie pamiętać o niezbędnych formalnościach - w tym szczególnie o Urzędzie Skarbowym. Samodzielnie ogarnięcie tych niezbędnych dokumentów może okazać się trudne, więc warto podjąć współpracę z osobami, które są w stanie wypełnić wszystko w imieniu przedsiębiorcy. W ten sposób są oni w stanie zyskać większy spokój, skupiając się na rozwoju swojej firmy.
Zapytaj prawnika