Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązki po zakupie samochodu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-07-22

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód o wartości 30 tys. zł jako współwłaściciel z synem. Ostatnio dowiedziałem się, że mam jakieś obowiązki podatkowe z tego tytułu. Jak to wygląda?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Darowizna

Panu nie grozi nic. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z wystawionej faktury wynika, że nie kupił Pan samochodu z synem, tylko kupił go Pan samodzielnie. Tym samym nieodpłatne przekazanie synowi tej umownej połowy samochodu, rzeczywiście stanowiłoby darowiznę, szczególnie w oczach organów podatkowych. W takiej sytuacji, gdy Pan (sam) daruje synowi mienie o wartości 15 000 zł to nie Pan jest podatnikiem podatku od spadków i darowizn, a jest nim syn jako obdarowany (nabywa w drodze darowizny). Mógł on, zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn złożyć zgłoszenie SD-Z2, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (tj. tu od dnia wykonania darowizny) zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, by uniknąć konieczności zapłacenia podatku, tj. skorzystać ze zwolnienia. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej, nabycie własności podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Tym samym syn musi złożyć niezwłocznie zeznanie SD-3. W uproszczeniu spowoduje to wydanie przez organ decyzji ustalającej podatek. W jakiej wysokości? Zakładając, że syn nie był przez Pana obdarowany w ciągu 5 poprzednich lat, skorzysta z 9637 zł kwoty wolnej. Jeśli taka sytuacja jak tu opisana ma właśnie miejsce, syn winien złożyć SD-3 wraz z tzw. czynnym żalem (więcej informacji tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html), by uniknąć konsekwencji karno-skarbowych (np. grzywny).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

PCC

Podatek w wysokości 2% to podatek od czynności cywilnoprawnych, jedną z podlegających podatkowi czynności jest umowy sprzedaży. Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym i powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży rzeczy jej wartość rynkowa. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Standardowo więc nabywając samochód za 30 000 zł należy złożyć deklarację PCC-3 i wpłacić podatek w wysokości 600 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym przepisem nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne (więc i umowa sprzedaży) inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest, opodatkowana podatkiem od towarów i usług; zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych. Zatem jeśli nabył Pan samochód, a sprzedawca podlegał opodatkowaniu (a dokładniej ta sprzedaż u sprzedawcy podlegała opodatkowaniu) VAT, to nie zapłaci Pan podatku od czynności cywilnoprawnych, nie składa Pan nawet PCC-3.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna i niejednoznaczny zapis w akcie notarialnym

Moi rodzice darowali mi mieszkanie. W akcie notarialnym niejednoznacznie napisano, czy wchodzi ono do mojego majątku osobistego czy jest wspólne...

Zapomniałam zgłosić pożyczkę w US, co robić?

Rodzice sfinansowali dziecku 90% mieszkania. 1/2 tej kwoty jako darowizna została zgłoszona do US zaraz po fakcie przelania wpłaty na moje konto bankowe....

Wątpliwości związane z darowizną

Mam otrzymać od moich rodziców darowiznę pieniężną (za pośrednictwem przelewu bankowego). Czy prawdą jest, że w takiej sytuacji nie będę musiał...

Jak walczyć o umorzenie podatku dla osoby niepełnosprawnej?

Jestem osobą niepełnosprawną. Mama przed śmiercią zapisała mi działkę i dom. Mam do zapłacenia podatek od spadku. Utrzymuję się tylko z renty,...

Darowizna dla moich niepełnoletnich dzieci

Moja siostra kupiła działkę budowlaną. Chce ją podarować moim niepełnoletnim dzieciom (11 i 9 lat). Czy od darowizny musimy zapłacić podatek?

Przekazanie pieniędzy za darowiznę

Chcę moje mieszkanie przekazać mojemu bratu darowizną, aby nie musiał płacić podatku. Potrzebuję jednak gotówki na zakup nowego mieszkania. Ustaliliśmy,...

Czy darowizna od ojca, obywatela USA, jest opodatkowana?

Mam otrzymać darowiznę od ojca, posiadającego obywatelstwo amerykańskie i mieszkającego w USA. Czy darowizna ta będzie zwolniona z podatku,...

Koszty podatkowe przy darowiznach rodzinnych

Rodzice planują darować mi i mojej siostrze majątek (gospodarstwo rolne), w skład którego wchodzą m.in. dom mieszkalny, budynki gospodarcze oraz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »