Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obywatelstwo amerykańskie i polskie a rozliczenie przed polskim urzędem skarbowym obywatela USA

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-03-25

Posiadam obywatelstwo amerykańskie i polskie. Mieszkam i pracuję od 8 lat w USA. Czy obowiązuje mnie rozliczenie przed polskim urzędem skarbowym? Dodam, że w Polsce jestem zameldowana na stałe.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

W zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W opisie sprawy wskazała Pani, że od 8 lat na stałe mieszka i pracuje w USA. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt zameldowania w Polsce nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).

Chcę wyraźnie zaznaczyć, że na gruncie prawa podatkowego kwestia zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie zamieszkiwanie, a Pani miejsce zamieszkania znajduje się w USA.

W konsekwencji, zgodnie z polskim prawem nie jest i od 8 lat nie była Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych z pracy w USA rozlicza się Pani wyłącznie przed amerykańskim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »