Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenia od podatku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-09-25

Moja siostra jest osobą niepełnosprawną (II grupa), utrzymuje się z alimentów w wysokości 560 zł miesięcznie i odziedziczonych akcji bakowych, które czasami sprzedaje. Rozlicza się na PIT-38, gdzie musi płacić 19% od sprzedanych akcji. Czy ma możliwość odliczenia od podatku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na rzecz innych osób niż dzieci do 25. roku życia, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł wolne są od podatku dochodowego i jeśli jest to jedyny dochód – przy spełnieniu wyżej wymienionych wymogów – nie ma konieczności składania rocznego rozliczenia „ogólnego”.

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży akcji

Co do dochodu ze zbycia akcji – „od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu” (art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

 

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

 

Właściwy zatem jest PIT-38.

Odliczenia od podatku (dochodu) np. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne czy wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł, uregulowane są w art. 26 wspomnianej ustawy.

 

Zgodnie z art. 26 ust. 1 tych odliczeń od podatku (i innych z art. 26) nie stosuje się do dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 30b, czyli w sposób opisany powyżej. Reasumując, odliczenia te, mimo że przysługują nie mają „od czego” zostać odliczone w opisanej sytuacji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »