Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenie VAT przy zakupie nieruchomości na firmę

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-03-27

Czy mogę odliczyć VAT przy zakupie nieruchomości na firmę? To znaczy chciałbym wpłacić gotówką część kwoty, a pozostałą część spłacić w ratach.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zasadą ogólną, której spełnienie jest konieczne do odliczenia podatku naliczonego, jest, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi podatku od towarów i usług.

Jeśli zatem w Pana przypadku nieruchomość będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych (np. najem, produkcja lub gdy prowadzi Pan sprzedaż w całości opodatkowaną, a nieruchomość będzie siedzibą firmy itd.), to przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku.

U podatników, którzy rozliczają się bez metody kasowej (czyli u zdecydowanej większości) – zakładam zatem, że również u Pana i sprzedawcy – sama zapłata nie ma wpływu na prawo do odliczenia (obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), które powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę. Płatności ratalne nie powodują również konieczności korekty odliczenia, o ile wpłaca się raty w terminach (a dokładniej – nie przekraczając 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze).

Reasumując, płatność ratalna nie uniemożliwia odliczenia całego VAT-u przy zakupie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »