Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpłatne pobieranie aplikacji i dochody z tego tytułu

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-09-04

Problem dotyczy podatku od towaru i usług ze sprzedaży – odpłatnego udzielania licencji na korzystane z oprogramowania z aplikacji mobilnych. Sprzedaż prowadzona jest poprzez Google Play. Kupującymi są osoby fizyczne na całym świecie. Osoby za ustaloną opłatę mają dostęp do aplikacji i możliwość korzystania z nich. Aplikacja nadal pozostaje własnością twórcy. Twórca początkowo był osobą fizyczną, nieprowadzącą DG. Obecnie jest założona DG, podmiotowo zwolniona z VAT. Jakie ta osoba ma obowiązki w zakresie podatku VAT?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zakładam, że opisana przez Panią sytuacja dotyczy stanu prawnego z przełomu 2014 i 2015 roku, kiedy to zmianie uległy przepisy regulujące kwestię opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku usług internetowych na rzecz osób fizycznych.

Przede wszystkim moją uwagę zwróciła informacja, że do tej pory sprzedaż traktowana była jako działalność wykonywana osobiście, dopiero w późniejszym okresie została założona działalność gospodarcza. Rozwiązanie pierwotne (działalność wykonywana osobiście) teoretycznie może być prawidłowe (jeżeli działalność była na niewielką skalę), zwracam jednak uwagę że jeżeli działalność można było już wtedy uznać za prowadzoną w sposób „zorganizowany i ciągły”, organy podatkowe mogą dążyć do uznania, że w istocie działalność gospodarcza była prowadzona już wcześniej.

Zakładając, że działalność przyjmie formę „zorganizowaną i ciągłą”, dopiero w momencie rejestracji działalności gospodarczej, rozwiązanie może być oczywiście uznane za prawidłowe.

Odnośnie podatku od towarów i usług regulacje w tym zakresie zmieniły się w 2015 roku. W roku 2014, w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z krajów unijnych, miejscem opodatkowania było terytorium kraju (siedziby sprzedawcy), a sprzedaż winna była być opodatkowana według stawki krajowej. W przypadku osób fizycznych spoza UE miejscem opodatkowania było miejsce zamieszkania nabywcy (transakcje nie podlegały VAT w Polsce).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W założeniu że wartość sprzedaży nie przekroczyła wartości uprawniającej do zwolnienia (150 000 zł rocznie), podatku od sprzedaży na rzecz osób z terytorium UE nie trzeba było rozliczać (zwolnienie podmiotowe).

W roku 2015 regulacje uległy zmianie, miejscem opodatkowania jest w każdym przypadku kraj zamieszkania nabywcy.

W konsekwencji sprzedawca ma obowiązek albo:

  • zarejestrowania się dla potrzeb podatku od towarów i usług w każdym z krajów, z których pochodzą nabywcy oprogramowania, względnie
  • skorzystania z możliwości rejestracji tzw. MOSS (Mini One Stop Shop) – jest to nowe rozwiązanie pozwalające na uniknięcie obowiązku rejestracji w każdym z krajów unijnych; z tym że formularz złożony w styczniu pozwoli na skorzystanie z nowej procedury, począwszy od następnego kwartału (1 kwietnia 2015).

Transakcje dokonywane na rzecz konsumentów z krajów trzecich (spoza UE), w dalszym ciągu podlegają opodatkowaniu na zasadach obowiązujących w kraju miejsca zamieszkania nabywcy.

W mojej ocenie rejestracja w systemie MOSS byłaby najprostszą opcją. W załączeniu broszura wyjaśniająca założenia systemu i całą procedurę.

Ponieważ opisanie w ramach jednej porady całości postępowania byłoby niemożliwe, proponuję, aby zapoznała się Pani z broszurą i w przypadku pytań lub wątpliwości skontaktowała się poprzez opcję pytań dodatkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »