Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-05
W tym roku latem otrzymałam od ubezpieczyciela odszkodowanie, o które walczyłem 5 lat, w wysokości 20 tys. złotych. Był to wypadek komunikacyjny. Jestem osobą, która zajmuję się dzieckiem niepełnosprawnym. Od kwietnia tego roku zostałam uznana prawnie za opiekuna i jestem ubezpieczona przez MOP. A do końca marca przebywałam na chorobowym w pracy z powodu problemów zdrowotnych z dzieckiem. Syn ma 7 lat. Jaki pit i do kiedy mam złożyć? Jaki podatek i do kiedy zapłacić?
Co do zasady wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
Powyższe wynika wprost z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Słusznie wskazuje się w doktrynie, że „odszkodowanie wypłacone osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przez firmę ubezpieczeniową (a więc z tytułu ubezpieczenia majątkowego lub osobowego) jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przychodu tego osoba ta nie musi nigdzie dla celów podatkowych wykazywać, w szczególności nie musi go wykazywać w zeznaniu rocznym PIT” (T. Krywan, QA 215426).
Wobec powyższego, ze względu na nieosiąganie dochodów bez pośrednictwa płatnika, w mojej ocenie właściwy jako rozliczenie roczne jest PIT-37 składany do końca kwietnia 2017 r., w tym terminie należy również wpłacić podatek dochodowy od osób fizycznych ewentualnie wynikający z ww. zeznania.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Ostatnio dodane