Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odziedziczenie połowy wspólnego mieszkania, jego sprzedaż i rozliczenie z fiskusem

Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-05

Po zmarłej w 2012 r. małżonce odziedziczyłem połowę wspólnego mieszkania. Ja swoją część posiadałem od 2002 r. Sprzedałem to mieszkanie w 2014 r. za ok. 300 tys. zł. Od jakiej kwoty muszę się rozliczyć z fiskusem – od połowy, którą otrzymałem w spadku, czy od całości?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Jeżeli mieszkanie, które następnie Pan sprzedał w 2014 r., objęte było tzw. ustawową wspólnością majątkową małżeńską, wówczas należy wskazać, iż spadek po małżonce obejmował jedynie połowę udziału do tego prawa. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, względnie notarialne poświadczenie dziedziczenia winno wskazywać udział, w jakim nabył Pan to prawo. Dziedzicząc udział po zmarłej w 2012 r. żonie, zobowiązany był Pan do zgłoszenia nabycia spadku po niej urzędowi skarbowym. Powstaje pytanie: jakie wówczas prawa do spadku wskazał Pan w zeznaniu? O ile nastąpiło wskazanie, że nabył Pan całe prawo, to popełnił Pan błąd, który być może teraz urząd skarbowy zauważył.

Zgodnie z przepisami prawa, dziedzicząc po żonie udział wynoszący 1/2 prawa do lokalu, sprzedając następnie lokal, podatek powinien Pan zapłacić od 1/2, a nie od całej uzyskanej ze sprzedaży kwoty, bowiem połowa tej kwoty stanowi Pana majątek, który występował już wcześniej, a co do którego nie było żadnego ograniczenia.

Inna wykładnia przepisów i nakazanie Panu zapłaty podatku za całość pozostaje w sprzeczności z art. 31 § 1 i 2 K.r.o. Jako prawo spadkowe sprzedawał Pan bowiem jedynie to, co uzyskał po żonie, a nie swoją część.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pożyczka zaciągnięta przez rodziców, a spłacana przez syna

Rodzice chcieliby mnie wspomóc finansowo w ten sposób, iż wzięliby na siebie pożyczkę w banku, a następnie ja bym spłacał raty tej pożyczki...

Stały pobyt w USA a opodatkowanie spadku w Polsce

Moja żona odziedziczyła w spadku konto w banku oraz działkę budowlaną po rodzicach w Polsce. Tata żony zmarł w styczniu 2017 r.,...

Darowizna pieniędzy dla dziadka a podatki

Mój syn mieszka w USA, ma obywatelstwo polskie i amerykańskie, zamierza wkrótce darować przez swój amerykański bank 14 tys. dolarów na konto...

Wpłata od współkredytobiorcy, czy to darowizna?

W 2013 r. została zawarta umowa kredytu hipotecznego, współkredytobiorcą byłam ja i mój ojciec. Umowa kredytu opiewała na kwotę 100 tys. złotych,...

Przedawnienie zobowiązania podatkowego po nabyciu spadku

W 2011 r. zmarł mój ojciec, jeszcze tego samego roku, w listopadzie zapadł wyrok sądu o nabyciu spadku (gospodarstwa rolnego z budynkiem...

Darowizny nieruchomości w rodzinie a obowiązek zamieszkiwania

W 2012 r. w drodze darowizny od męża nabyłam mieszkanie, w którym obecnie mieszka moja teściowa. Teściowa swój udział w tym mieszkaniu...

Niepowiadomienie US o nabyciu spadku

Dwie siostry otrzymały spadek po zmarłym w 2014 r. ojcu. Wyrokiem sądu z tego samego roku otrzymały w spadku mieszkanie własnościowe...

Udziały w mieszkaniu przekazane dzieciom a obowiązek podatkowy przy jego sprzedaży

W 2007 r. nabyłem wraz z moją mamą i bratem w spadku po zmarłym ojcu mieszkanie. Przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe. Wszyscy mieliśmy po...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »