Indywidualne Porady Prawne
Barbara Wallas • Opublikowane: 2013-11-08
Chcielibyśmy wynająć mieszkanie za niewielką kwotę, która będzie pokrywała tylko czynsz i ratę pożyczki. Czy musimy zgłosić najem do opodatkowania, skoro w zasadzie nie będziemy mieć z niego żadnych korzyści?
Opodatkowanie najmu podatkiem dochodowym od osób fizycznych regulują dwie ustawy:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Przychód z tytułu najmu, dzierżawy powstaje, gdy faktycznie otrzymamy lub będą nam postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne albo wartość otrzymanych świadczeń w naturze.
Dochody (przychody) te możemy opodatkować na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kiedy przedmiot najmu lub dzierżawy należy do wspólnego majątku małżonków, to każdy z małżonków powinien rozliczać te dochody (przychody) odrębnie, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku, ale jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to uzyskane dochody (przychody) z najmu lub dzierżawy rzeczy należących do wspólnego majątku mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków.
Aby podatek PIT mógł rozliczać jeden z małżonków, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie i wskazać, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego całego dochodu (przychodu) z najmu lub dzierżawy.
Odpowiadając zatem na Pana pytania, należy stwierdzić, że:
Z mojej praktyki wynika, że korzystniejszy podatkowo jest wybór opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem. Wynika to głównie ze stawki: ryczałt to stała stawka 8,5 %, ogólne zasady to 18%.
Poniżej przedstawiam najważniejsze wskazówki dotyczące ryczałtu:
Podstawą powstania przychodów z tytułu najmu i wybrania formy opodatkowania jako ryczałt jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której to zostaje określona wysokość czynszu. Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Aby jednak mogło to zaistnieć, czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.
Przychodem podatnika z tytułu najmu nie będą natomiast ponoszone przez niego wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, np.:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika