Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie przychodów pracowników z Indii

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-08-22

Mamy pracowników z Indii zatrudnionych zarówno na umowy o pracę, jak i kontrakty menedżerskie. Mają pozwolenie na pracę oraz wizę na 2 lata. Jak należy opodatkować przychody ww. pracowników z Indii? Czy jeśli dana osoba przyjeżdża z całą rodziną na 2 lata i ma umowę o pracę, należy ją od razu traktować jako polskiego rezydenta, czy może trzeba czekać, aż upłyną 183 dni pobytu w Polsce?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Zasady opodatkowania w dwóch opisanych przez Panią przypadkach są odmienne.

W przypadku umowy o pracę zasady opodatkowania (jak również podlegania ubezpieczeniom społecznym) nie różnią się co do zasady od zasad opodatkowania rezydentów. Istnieją co prawda pewne wyjątki – w tym jednak przypadku nie będą one miały zastosowania (jak rozumiem mowa o pracodawcy będącym polskim podmiotem).

Wynagrodzenia z tytułu umów o pracę należy więc traktować dokładnie tak samo, jak innych (polskich pracowników); w ustawowym terminie sporządzić PIT-11, z którego to pracownik będzie miał obowiązek rozliczyć się w Polsce.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w sytuacji kontraktów menedżerskich. W tym przypadku decydujące znaczenie będzie miało prawidłowe ustalenie rezydencji podatkowej podatnika.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361) w przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście (między innymi z kontraktów menedżerskich) podatek od dochodów uzyskanych przez nierezydentów ustala się w formie zryczałtowanej 20% przychodu.

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem stosownych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednakże zastosowanie ewentualnej korzystniejszej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ponadto nierezydenci, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i udokumentują to certyfikatem rezydencji, mają prawo na swój wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy do opodatkowania na zasadach ogólnych.

Ryczałt, o którym mowa, obliczany jest od przychodu – nie przysługuje więc możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania ani też odliczenie składki zdrowotnej.

Moim jednak zdaniem w opisanej sytuacji jest wysokie prawdopodobieństwo, że osoby, z którymi kontrakty zostały podpisane, są jednak podatkowo rezydentami polskimi – tu jednak każdą z sytuacji należałoby traktować indywidualnie. W przypadku kontraktów menedżerskich problem jest o tyle skomplikowany, że w rzeczywistości nie muszą one wiązać się z przebywaniem w Polsce ponad 183 dni w roku. Jeżeli więc nie ma silnych podstaw, aby uznać osobę za polskiego rezydenta – np. zameldowanie w Polsce na pobyt czasowy dłuższy niż 183 dni, przyjazd z rodziną, brak rezydencji w Indiach – radziłabym zastosować stawkę zryczałtowaną (jest to opcja bezpieczniejsza dla płatnika).

W przypadku przekroczenia 183-dniowego okresu podatek zostanie „wyrównany” w zeznaniu rocznym.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś wątpliwości, proszę o skorzystanie z pytań dodatkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Stawka ryczałtu

Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i...

Użyczenie autobusu a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób. Zawarłam z firmą transportową umowę na świadczenie usług przewozu osób w komunikacji...

Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem

Mam własną firmę, prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Działalność polega na wynajmowaniu własnych nieruchomości. Przychód roczny jest o wiele...

Stawka ryczałtu za otrzymaną premię

Mój mąż prowadzi działalność opodatkowaną ryczałtem. Przez cały rok wykonywał usługi opodatkowane stawką 8,5%. W grudniu firma, dla której...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »