Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-07-08

Moje pytanie dotyczy opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych. Otóż kupiłam mieszkanie o powierzchni 53 m2. Na zakup nieruchomości został zaciągnięty kredyt. Aktualnie wynajmuję pokój o powierzchni 18 m2. Jakie koszty i w jaki sposób rozliczone mogą być kosztami uzyskania przychodów?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat
Dzień dobry Bardzo serdecznie Panu dziękuję. Bardzo pomocna odpowiedź.
Elżbieta, pracownik biurowy
Opinia skondensowana, mimo że obszerna, jest jasnym, udokumentowanym przedstawieniem sytuacji prawnej - o co mi chodziło. W jednym z tematów, objętych opinią, miałem wcześniej przekonanie, że sprawy wyglądają inaczej, niż zostało to wykazane w opinii. To istotna pomoc, bo pozwoli mi uniknąć błędu liczenia na coś, na co liczyć nie mogę. Poza tym sporą zaletą poszukiwania pomocy prawnej na tej drodze jest fakt, że można ją otrzymać nie wychodząc z domu w poszukiwaniu kancelarii prawnych i w ciągu doby - jeśli nie jest zapytaniem o sprawy znacząco skomplikowane. Ale i wówczas czas oczekiwania także najpewniej nie będzie nieprzeciętnie długi. Słowem - korzystna dla pytających prawników forma płatnej konsultacji.
Zbigniew, wykształcenie wyższe, 68 lat
Bardzo dziękuję, opinia była wyczerpująca.
Adrian, lekarz, 33 lata
Dziękuję za obszerną odpowiedź.
Tomasz, inżynier elektryk, 50 lat
Uzyskane odpowiedzi na zadane pytania - profesjonalne i wyczerpujące! Polecam usługi tej firmy!
Janusz, ekonomista, 66 lat
Bardzo serdecznie dziękuję. Podpowiedź ta dla mnie jest dobrym rozwiązaniem mojej sytuacji. 
Alicja, emeryt - pracownik socjalny, 68 lat

W przypadku opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych ma Pani możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionej – pod warunkiem, że są one poniesione w celu uzyskania przychodu.

 

Z uwagi na to, że ponoszone przez Panią koszty dotyczą całego mieszkania, zaś wynajmowany jest tylko jeden pokój, należałoby przyjąć dla celów kalkulacji podstawy opodatkowania umowny „klucz podziału”. Możliwe są tutaj różne rozwiązania – najczęściej stosowaną i budzącą najmniej kontrowersji jest metoda proporcjonalnego podziału wg powierzchni mieszkania przypadającej na cele osobiste oraz na wynajem.

 

W tym przypadku udział powierzchni wynajmowanej wynosi ok. 34% – zastosowanie takiego współczynnika dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów będzie z pewnością bezpiecznym rozwiązaniem (raczej nie będzie kwestionowane przez organy podatkowe przy ewentualnej kontroli).

 

Wszelkie koszty racjonalnie związane z uzyskiwanym przychodem (czynsz, opłaty za prąd, gaz, wodę itd.) należałoby uwzględnić przy zastosowaniu wyliczonego współczynnika. Odsetki od kredytu mieszkaniowego za okres wynajmu również należałoby – moim zdaniem – zaliczyć w ciężar kosztów, stosując wyliczony wskaźnik.

 

Oprócz standardowych kosztów ponoszonych co miesiąc ma Pani możliwość rozliczania kosztów ponoszonych jednorazowo, a związanych z wynajmem, mowa np. o kosztach pomalowania pokoju, zamontowania zamka, dorobienia kluczy (wyliczenie ma oczywiście charakter przykładowy). Również koszty ogłoszenia o wynajmie, ewentualnie pośrednika (jeżeli umowa była zawierana za pośrednictwem biura nieruchomości), mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Należy pamiętać, że koszty powinny być prawidłowo udokumentowane (najlepiej fakturami VAT, dowodami opłaty czynszu itd.).

 

Dodatkowym kosztem możliwym do uwzględnienia jest amortyzacja mieszkania – zgodnie z art. 22g podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości. Alternatywną metodą (zazwyczaj korzystniejszą) będzie przyjęcie wartości początkowej wg ceny nabycia nieruchomości. W zależności od tego, czy nabyte mieszkanie było nowe, czy też z rynku wtórnego (wykorzystywane przed nabyciem minimum 60 miesięcy), stawka amortyzacji wynosić będzie 1,5 bądź 10% (w przypadku mieszkania używanego).

 

W każdym przypadku należy amortyzować wyłącznie taką część wartości początkowej, która odpowiada wynajmowanej części mieszkania.

 

Reasumując, wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z najmu, które są prawidłowo udokumentowane (najlepiej fakturami VAT, ewentualnie innymi dokumentami) mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów – najlepiej po przyjęciu klucza podziału wg metrażu wynajmowanego pokoju.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zlecanie podwykonawcom usług transportowych a stawka ryczałtu

Świadczę usługi transportowe, mam pojazdy o ładowności powyżej 2 ton. Formą opodatkowania jest ryczałt ze stawką 5,5%. Czy zlecając podwykonawcom usługi transportowe w moim imieniu (dostaję fakturę VAT i ja też wystawiam fakturę zleceniodawcy), zachowam stawkę 5,5%, czy muszę stosować wyższą?

Podatek od odszkodowania otrzymanego od prezydenta miasta

W 2006 r. sąd w Warszawie przyznał mi prawo dziedziczenia spadku po zmarłej w 1941 r. matce. Zgłosiłem to do urzędu skarbowego, ale z zaznaczeniem, że budynek stanowiący masę spadkową jest w rękach miasta bez wypłaty odszkodowania. Udało mi się jednak z pomocą prawnika uzyskać odszkodowanie od prezydenta miasta. Czy muszę zapłacić od niego podatek?

Sprzedaż towaru poniżej ceny rynkowej

Jesteśmy firmą handlową. Kupowaliśmy u naszego dostawcy 3 projektory i dostaliśmy kamerę za kwotę 1 zł netto. Na fakturze pierwsza pozycja to projektory, a druga to kamera. Czy możemy sprzedać towar (a konkretnie wspomnianą kamerę) poniżej ceny rynkowej, tj. np. za 2 zł brutto? Czy taka transakcja narazi nas na jakieś konsekwencje podatkowe? Dodam, że prowadzimy sprzedaż hurtową dla firm (wystawiamy faktury VAT) oraz sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych (wystawiamy paragony, a na życzenie klienta – fakturę).

Rozliczanie ryczałtem

Wykonuję konserwacje elektryczne dla spółdzielni. Niedawno zlecono mi wykonanie okresowych pomiarów elektrycznych (jednorazowo) dla pewnej wspólnoty. Czy ta usługa uniemożliwia mi dalsze rozliczanie ryczałtem?

Czy muszę sporządzić PIT-8C?

Mam własną działalność gospodarczą. Prowadzę serwis internetowy. Poprzez ten serwis użytkownicy mogą zarabiać pieniądze za wykonywanie różnego rodzaju zadań. W sieci istnieje kilka tego typu serwisów. Jak rozumiem, użytkownicy muszą samodzielnie odprowadzać podatek – pole „inne źródła” w formularzu PIT. Czy jako właściciel serwisu muszę odprowadzać podatek za użytkowników? Czy muszę sporządzać dokumenty PIT-8C?

Czy opłacone składki są kosztami uzyskania przychodu?

Czy opłacone składki są kosztami uzyskania przychodu? Chodzi o miesięczne składki na ubezpieczenie dla pracowników, ich rodzin oraz jedynego udziałowca spółki z o.o. (na umowie menedżerskiej). Nazwa usługi na fakturze z Medicover brzmi: „Składka za ubezpieczenie świadczeń medycznych za miesiąc…”. W załączniku do aneksu przedłużającego umowę wyszczególniono nazwiska pracowników, prezesa oraz osób spoza firmy. Do faktury nie ma nigdy załączonej listy uprawnionych osób.

Korekta CIT-8

Nasza firma jest podatnikiem podatku od osób prawnych, odprowadzamy podatek w zaliczkach. W wyniku błędnych wyliczeń podatku w zaliczkach nie odprowadzaliśmy, ponieważ stratę z lat ubiegłych odliczaliśmy w całości od podatku, a nie od podstawy dochodu. Przy składaniu CIT-8 wyliczony został i zapłacony podatek za rok miniony. Czy w tej sytuacji należy zrobić korektę CIT-8 i wyliczyć należne zaliczki oraz odsetki? Dodam, że urząd będzie musiał na zwrócić nadpłatę. Za grudzień natomiast nie byłoby podatku. Jak zrobić korektę deklaracji?

Użyczenie autobusu a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób. Zawarłam z firmą transportową umowę na świadczenie usług przewozu osób w komunikacji miejskiej. Do obsługi poszczególnych linii firma transportowa użycza mi autobus. Nie ponoszę żadnych kosztów utrzymania tego pojazdu. Za wykonane poszczególne kursy mam ustalone wynagrodzenie, które wypłacane jest po wystawieniu rachunku dla firmy transportowej. Dotychczas na podstawie dowodu wewnętrznego ustalałam przychód do opodatkowania w wysokości liczby przejechanych kilometrów po 0,01 zł za każdy kilometr. Ostatnio ktoś zasugerował mi, że niepotrzebnie to robię. Czy ta osoba ma rację?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »