Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-08-13

Mam własną firmę, prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Działalność polega na wynajmowaniu własnych nieruchomości. Przychód roczny jest o wiele mniejszy niż 150 tys. euro. Czy korzystniejsze będzie dla mnie opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem? Co byłoby wówczas z podatkiem VAT?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby była możliwość skorzystania z opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą być one uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem podlega wyłącznie najem prywatny (osiąganie przychodów z tytułu najmu w działalności gospodarczej wyłącza z opodatkowania ryczałtem).

 

Wysokość opodatkowania zryczałtowanego przychodów z najmu prywatnego to 8,5%.

 

Teoretycznie byłaby możliwość zlikwidowania działalności gospodarczej, wycofania z niej przedmiotowych nieruchomości i przekwalifikowania w ten sposób źródła przychodów. Opłacalność takiego rozwiązania zależeć będzie od tego, jak wysokie koszty uzyskania Pan ponosi (w opodatkowaniu ryczałtowym nie ma możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o poniesione koszty uzyskania przychodów).

 

W uproszczeniu można powiedzieć, że aby taka zmiana była nieopłacalna, ponoszone przez Pana koszty musiałyby wynosić (mniej więcej) ponad połowę wysokości uzyskiwanych przychodów. Można jednak założyć, że w zdecydowanej większości przypadków korzystniejszy będzie ryczałt.

 

Zmiana źródła uzyskiwanego przychodu nie będzie natomiast miała wpływu na obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług, ponieważ dla celów podatku od towarów i usług (VAT) najem traktowany jest na równi z działalnością gospodarczą.

 

Jeżeli więc Pański obrót z tytułu wynajmu nieobjętego zwolnieniem przedmiotowym (najem na cele niemieszkalne) przekroczył w 2011 roku 150 tys. złotych – w dalszym ciągu będzie Pan zobowiązany do wystawiania faktur VAT i rozliczania tego podatku.

 

Jeżeli miałby Pan jeszcze jakieś pytania, proszę o kontakt.

 

 

 

*Stan prawny z dnia 6.01.2012 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »