Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-05-07
Otrzymałem z niemieckiego urzędu skarbowego informację, że mam zapłacić podatek od niemieckiej renty. Nie wiedziałem o opodatkowaniu renty z Niemiec. Podlegam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Czy to coś zmieni w mojej sytuacji? Czy mogę jakoś uniknąć płacenia tego podatku?
Pyta Pan o opodatkowanie renty z Niemiec. Wskazuje Pan też, że podlega „ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu”. Jak się domyślam, chodzi Panu o obowiązek podatkowy w RFN, a w Polsce podlega Pan obowiązkowi nieograniczonemu.
Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r., stanowi w art. a8 ust. 1 i ust. 2:
„(1) Emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.
(2) Bez względu na powyższe, płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie”.
Zgodnie zatem z powyższym artykułem 18 ust. 1 i 2 umowy między Polską i RFN renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z Niemiec, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, podlegają opodatkowaniu tylko w RFN.
Jeśli renta, którą Pan otrzymuje, wypłacana jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń niemieckich, rzeczywiście podlega opodatkowaniu w RFN i tylko w RFN; w przeciwnym przypadku podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
Widać zatem wyraźnie, że dla renty, która jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń niemieckich, bez znaczenia pozostaje fakt, gdzie Pan mieszka, tj. czy obowiązek podatkowy ma Pan w Polsce, czy w RFN, gdyż renta taka zawsze opodatkowana będzie tylko w RFN.
Ewentualne ulgi, tj. umorzenie, raty itp., należy rozważać na gruncie wewnętrznego prawa RFN, co do którego nie udzielamy informacji.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika