Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie ryczałtowe

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2012-07-26

Chcę założyć jednoosobową działalność. Mam zamiar sprzedawać pliki muzyczne przez Internet. To utwory mojego autorstwa i mojej produkcji (muzyka relaksacyjna). Chciałbym wybrać opodatkowanie ryczałtowe – czy to możliwe? Moje kody PKD 2007 to: 5920Z, 6312Z, a PKWiU: 59.20.3, 63.12. Czy muszę też dodać PKD 4791Z? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Płatności będą przez PayPal.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładając, że podana przez Pana klasyfikacja statystyczna jest zgodna z tym, co faktycznie będzie Pan wykonywał, nie widzę przeszkód, aby prowadzona działalność mogła podlegać opodatkowaniu ryczałtowemu.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają między innymi przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakładając, że nie prowadził Pan wcześniej działalności, nie będą miały tu zastosowania wyłączenia z tytułu przekroczenia limitu przychodów w poprzednim roku podatkowym.

 

Dodatkowo ustawa wskazuje katalog czynności, które wyłączają podatnika z opodatkowania w tej formie – między innymi prowadzenie aptek, udzielanie pożyczek oraz czynności wskazane w załączniku 2. do ustawy.

 

Wskazane przez Pana kody PKWiU nie pozbawiają prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtowego (symbol 59.20.3 został dla celów ustawy wyłączony z działu 59. i wykonywanie wyłącznie usług tak sklasyfikowanych pozwala na opodatkowanie zryczałtowane).

 

Moim zdaniem sprzedaż wyłącznie plików muzycznych należy traktować raczej jako działalność usługową (a nie sprzedaż detaliczną) – zgodnie zaś z wyjaśnieniami do klasyfikacji PKD dział 46. klasyfikacji obejmuje:

 

  • „odsprzedaż (sprzedaż bez przetwarzania) nowych i używanych artykułów użytku osobistego i artykułów gospodarstwa domowego prowadzoną przez sklepy, domy towarowe, domy sprzedaży wysyłkowej, na straganach, przez domokrążców i akwizytorów, spółdzielnie konsumenckie, domy aukcyjne, Internet itp.,
  • jednostki zaangażowane głównie w sprzedaż na rzecz ludności, takich towarów jak: komputery, materiały piśmienne, farba lub tarcica, pomimo, że towary te przeznaczone są nie tylko do użytku osobistego lub dla potrzeb gospodarstw domowych,
  • wykonywanie czynności związanych zwykle z handlem, ale nie zmieniających podstawowego charakteru towaru, np.: sortowanie, rozdzielanie, mieszanie i pakowanie,
  • sprzedaż detaliczną prowadzoną przez agentów komisowych”.

 

W Pana przypadku nie można raczej mówić o sprzedaży towaru – moim zdaniem więc dopisanie tego kodu PKD nie jest konieczne.

 

Moim zdaniem właściwą stawką (przy wskazanej przez Pana klasyfikacji statystycznej) będzie stawka 8,5% (właściwa dla działalności usługowej) – nie zaś 5,5% (działalność wytwórcza).

 

Kasa fiskalna jest co do zasady obowiązkowa, dopóki jednak nie będzie Pan prowadził sprzedaży nagranych płyt CD (ewentualnie innych nośników informacji), będzie Pan miał możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania – pierwszym roku działalności do limitu 20 tys. złotych obrotu; w latach następnych do limitu 40 tys. złotych. Istnieje również szereg innych zwolnień (np. z uwagi na małą ilość transakcji, dokonywanie wyłącznie transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego oraz prowadzenie ewidencji pozwalającej na „powiązanie” konkretnych płatności z transakcjami) – mogę oczywiście rozwinąć temat, jeżeli będzie Pan zainteresowany.

 

Sprzedaż nawet jednej nagranej płyty CD, DVD etc. powoduje konieczność ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »