Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie zaległych składek ZUS za zleceniobiorcę

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-09-23

Kontrola ZUS wykazała, że za zleceniobiorcę nie opłacaliśmy składek na ubezpieczenie społeczne. Błąd wynikł z faktu, że zleceniobiorca złożył oświadczenie, z którego wynikało, że posiada odrębny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym miesiącu zleceniobiorca dokona zwrotu zaległych składek ZUS w części finansowanej przez siebie wraz z odsetkami. Nadmienię, że nadal jest u nas zatrudniony. Zaległe składki wynoszą 25 tys. zł. Jakich rozliczeń mamy dokonać wobec US? Czy przekazać na koniec roku informację o dokonanym zwrocie zaległych składek, czy rozliczać ten zwrot w okresach miesięcznych przy każdej wypłacie?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 i art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), od dochodu i podatku można odliczać składki faktycznie zapłacone / potrącone przez płatnika w danym roku podatkowym. Zatem skoro składki nie zostały opłacone bądź potrącone w poprzednich latach, to nie ma konieczności, nawet opłacając je teraz, korygowania PIT-11, zostaną one po opłaceniu uwzględnione w tegorocznym rozliczeniu, ubezpieczony może je rozliczyć w zeznaniu rocznym. Korekta, o której mowa, nie ma zatem wpływu na rozliczenie podatkowe poprzednich lat ubezpieczonego, bowiem zwracane składki będą dopiero obecnie pobrane (opłacone), a tym samym nie mogą obniżać dochodu (lub analogicznie podatku w przypadku składki zdrowotnej) z lat ubiegłych, nawet jeśli dotyczą tych lat minionych.

Podobnie wskazuje się w doktrynie np. „W momencie, gdy zleceniobiorca zwróci płatnikowi zaległe składki w części finansowanej przez ubezpieczonego sprawa jest wręcz prymitywnie prosta. Oznaczać to będzie, że w bieżącym roku zostaną zapłacone składki, które zleceniobiorca będzie mógł rozliczyć w zeznaniu składanym za bieżąc rok”.

Uważam, że zaległe składki należy doliczyć do PIT-11 za bieżący rok. Podobnie wskazuje się w doktrynie np. T. Szczupaczyński-Dotryw [Czy zaległe składki społeczne i nadpłacona składkę zdrowotna należy doliczyć w PIT-11? ABC 239384]: „Płatnik powinien doliczyć w formularzu PIT-11 składanym za rok 2012 zaległe składki społeczne (...)” – za 2001 r. zwrócone przez pracownika w 2012 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dobre rozliczenie z US

W 2006 zawarłem związek małżeński i razem z byłą żoną kupiliśmy na kredyt hipoteczny mieszkanie. W 2009 wzięliśmy rozwód. W 2011...

Podatek od zbycia udziałów w spółce jawnej

Razem z żoną jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej i chcemy się przekształcić w sp. jawną w celu zbycia udziałów. Niestety wiąże...

Czy należy mi się ulga?

W 2007 r. zmarł mój ojciec, wraz z bratem odziedziczyliśmy mieszkanie. Mi przydała jego połowa, zapłaciłem podatek. Pracownik urzędu zapewniał nas,...

Sprzedaż darowizny a zwolnienie z podatku

W 2011 r. ojciec aktem darowizny przekazał mnie i bratu mieszkanie po połowie. Obecnie zdecydowaliśmy z bratem, że sprzedamy to mieszkanie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »