Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Optymalizacja kosztów podatkowych

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-07-27

Zmarł mój tata, który był wspólnikiem w spółce z o.o. Miał pakiet 50% udziałów. W wyniku spadkobrania odziedziczyłam wraz z mamą i siostrą udziały, które chcemy sprzedać wspólnikowi lub spółce. Czy są jakieś możliwości optymalizacji lub uniknięcia obowiązku podatkowego wynikającego z ewentualnego zbycia udziałów?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Do 2014 r. nie było możliwości, by ustalać koszty uzyskania przychodów u spadkobierców w przypadku zbywania udziałów nabytych w spadku. Od 2014 r. w przedmiotowym zakresie obowiązują korzystne normy prawa podatkowego i zasadniczo skomplikowane rozwiązania optymalizacyjne nie są potrzebne. Na ogół spadkobiercy decydują się na sprzedaż innym udziałowcom posiadanych udziałów bądź nad zbyciem w celu umorzenia. W obu tych przypadkach podatek płatny jest od dochodu. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, również 19% podatkiem obłożony jest dochód z umorzenia udziałów.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów. Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) dochodem jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu, które gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku stanowią wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych udziałów. Jak wskazuje E. Głębicka, „dochód z tego zbycia, mimo szczególnego reżimu jego uzyskania, tak jak w przypadku pozostałych dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów jest samodzielnie ustalany przez podatnika i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, rozliczanym w zeznaniu rocznym PIT-38. Analogicznie zatem jak to już przedstawiono, ustala się przychody i koszty uzyskania przychodów” (Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.).

Analogicznie sprawa się ma w przypadku zbycia udziałów – na podstawie art. 22 ust. 1m ustawy PIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej.

Reasumując, podatek będzie płatny od dochodu, jeśli ten w ogóle wystąpi, bowiem to od wysokości wydatków poniesionych przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów zależeć będzie tak wysokość podstawy opodatkowania, jak i w konsekwencji kwota podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ulga mieszkaniowa a wyliczenie dochodu zwolnionego z opodatkowania

Sprzedałem nieruchomość, której części były nabywane w różnym czasie. Część nabyta w spadku została zwolnione z podatku, gdyż minęło...

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Babcia zmarła w 2006 r. (czyli przed wejściem nowych zasad w 2007 r.). Moja mama jest jedynym spadkobiercą i dopiero teraz, w 2015 r., udało...

Przyspieszona stawka amortyzacji

W 2015 r. zawarłem umowę najmu okazjonalnego mieszkania, którego jestem właścicielem. Mieszkanie nabyłem w drodze darowizny 6 lat wcześniej. Wtedy było...

Pożyczka od osoby prywatnej zaciągnięta na własne cele mieszkaniowe

Po śmierci mojej żony, w roku 2009 córka kupiła za pożyczone ode mnie pieniądze (80 tys. zł) mieszkanie. Rok później sprzedaliśmy mieszkanie,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »