Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Optymalizacja kosztów podatkowych

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-07-27

Zmarł mój tata, który był wspólnikiem w spółce z o.o. Miał pakiet 50% udziałów. W wyniku spadkobrania odziedziczyłam wraz z mamą i siostrą udziały, które chcemy sprzedać wspólnikowi lub spółce. Czy są jakieś możliwości optymalizacji lub uniknięcia obowiązku podatkowego wynikającego z ewentualnego zbycia udziałów?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Do 2014 r. nie było możliwości, by ustalać koszty uzyskania przychodów u spadkobierców w przypadku zbywania udziałów nabytych w spadku. Od 2014 r. w przedmiotowym zakresie obowiązują korzystne normy prawa podatkowego i zasadniczo skomplikowane rozwiązania optymalizacyjne nie są potrzebne. Na ogół spadkobiercy decydują się na sprzedaż innym udziałowcom posiadanych udziałów bądź nad zbyciem w celu umorzenia. W obu tych przypadkach podatek płatny jest od dochodu. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, również 19% podatkiem obłożony jest dochód z umorzenia udziałów.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów. Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) dochodem jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu, które gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku stanowią wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych udziałów. Jak wskazuje E. Głębicka, „dochód z tego zbycia, mimo szczególnego reżimu jego uzyskania, tak jak w przypadku pozostałych dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów jest samodzielnie ustalany przez podatnika i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, rozliczanym w zeznaniu rocznym PIT-38. Analogicznie zatem jak to już przedstawiono, ustala się przychody i koszty uzyskania przychodów” (Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.).

Analogicznie sprawa się ma w przypadku zbycia udziałów – na podstawie art. 22 ust. 1m ustawy PIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej.

Reasumując, podatek będzie płatny od dochodu, jeśli ten w ogóle wystąpi, bowiem to od wysokości wydatków poniesionych przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów zależeć będzie tak wysokość podstawy opodatkowania, jak i w konsekwencji kwota podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »