Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze od byłej żony a podatki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-04-26

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części – płacić mi co miesiąc 1000 zł. Te wypłaty nie pomniejszają ustalonej do spłaty kwoty będącej równowartością połowy majątku firmy. Czy powinienem wykazywać pieniądze od byłej żony w zeznaniach PIT i płacić od nich podatki?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 5) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

 

Innymi słowy, w pewnym uproszczeniu, przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym,.

 

Trudno na podstawie przesłanych przez Pana informacji orzec jednoznacznie, jaki charakter z cywilnoprawnego punktu widzenia ma wypłacana kwota, jednak co do zasady spłaty otrzymane w wyniku podziału majątku małżeńskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Zakładając, że pieniądze od byłej żony są elementem rozliczenia związanego z podziałem majątku wspólnego małżonków, kwota nie podlegałaby opodatkowaniu i zgłoszeniu czy też wykazaniu w PIT.

 

Jako że trudno jednoznacznie określić charakter tych świadczeń i – jak Pan wskazuje – pieniądze od byłej żony nie pomniejszają kwoty tzw. spłaty, organy podatkowe mogą prezentować odmienne zdanie i starać się wykazać, w razie ewentualnej kontroli, że kwota ta jest np. przychodem z innych źródeł, co powodowałoby, że podlegałaby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

 

By zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi, może Pan wystąpić z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji do Ministra Finansów (na druku ORD-IN).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »