Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze od byłej żony a podatki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-04-26

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części – płacić mi co miesiąc 1000 zł. Te wypłaty nie pomniejszają ustalonej do spłaty kwoty będącej równowartością połowy majątku firmy. Czy powinienem wykazywać pieniądze od byłej żony w zeznaniach PIT i płacić od nich podatki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 5) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

 

Innymi słowy, w pewnym uproszczeniu, przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym,.

 

Trudno na podstawie przesłanych przez Pana informacji orzec jednoznacznie, jaki charakter z cywilnoprawnego punktu widzenia ma wypłacana kwota, jednak co do zasady spłaty otrzymane w wyniku podziału majątku małżeńskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Zakładając, że pieniądze od byłej żony są elementem rozliczenia związanego z podziałem majątku wspólnego małżonków, kwota nie podlegałaby opodatkowaniu i zgłoszeniu czy też wykazaniu w PIT.

 

Jako że trudno jednoznacznie określić charakter tych świadczeń i – jak Pan wskazuje – pieniądze od byłej żony nie pomniejszają kwoty tzw. spłaty, organy podatkowe mogą prezentować odmienne zdanie i starać się wykazać, w razie ewentualnej kontroli, że kwota ta jest np. przychodem z innych źródeł, co powodowałoby, że podlegałaby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

 

By zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi, może Pan wystąpić z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji do Ministra Finansów (na druku ORD-IN).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »