Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze od byłej żony a podatki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-04-26

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części – płacić mi co miesiąc 1000 zł. Te wypłaty nie pomniejszają ustalonej do spłaty kwoty będącej równowartością połowy majątku firmy. Czy powinienem wykazywać pieniądze od byłej żony w zeznaniach PIT i płacić od nich podatki?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 5) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

 

Innymi słowy, w pewnym uproszczeniu, przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym,.

 

Trudno na podstawie przesłanych przez Pana informacji orzec jednoznacznie, jaki charakter z cywilnoprawnego punktu widzenia ma wypłacana kwota, jednak co do zasady spłaty otrzymane w wyniku podziału majątku małżeńskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Zakładając, że pieniądze od byłej żony są elementem rozliczenia związanego z podziałem majątku wspólnego małżonków, kwota nie podlegałaby opodatkowaniu i zgłoszeniu czy też wykazaniu w PIT.

 

Jako że trudno jednoznacznie określić charakter tych świadczeń i – jak Pan wskazuje – pieniądze od byłej żony nie pomniejszają kwoty tzw. spłaty, organy podatkowe mogą prezentować odmienne zdanie i starać się wykazać, w razie ewentualnej kontroli, że kwota ta jest np. przychodem z innych źródeł, co powodowałoby, że podlegałaby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

 

By zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi, może Pan wystąpić z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji do Ministra Finansów (na druku ORD-IN).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »