Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty przepisania działki na budowę domu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-14

Teściowie mają gospodarstwo. Chcą nam zapisać działkę na budowę domu. Czy jeśli przekażą ją córce, musimy zapłacić podatek? A może da się zapisać nieruchomość na nas oboje?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W pewnym sensie zasadą jest już, iż na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka czy zstępnych (jest nim m.in. dziecko względem rodziców), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ze zwolnienia tego korzysta zatem żona, gdy otrzyma „coś” od rodziców, a nie korzysta Pan (zięć).

W przypadku nieruchomości (działki) artykuł 4a ust. 4 zwalnia nawet z obowiązku zgłoszenia darowizny drukiem SD-Z2 przez obdarowanego, bowiem nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (taką właśnie formę musi przybrać darowizna nieruchomości). Jako, że zwolnienie to dotyczy nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – nie obejmuje Pana; i ewentualna darowizna dla Pana i żony podlegałaby zwolnieniu tylko w połowie (przypadającej na żonę); w części zaś przypadającej na Pana podlegałaby opodatkowaniu na zasadach dla I grupy podatkowej. Innymi sowy, co do zasady, zapłaciłaby podatek od spadków i darowizn od wartości przekraczającej 9637 zł.

Podatnicy standardowo, by w ogóle uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizn, postępują w taki sposób, że najpierw rodzice darują nieruchomość córce, a później ona daruje część mężowi (lub rozszerza na nią wspólność małżeńską) – wtedy jako darowizna między małżonkami korzysta ona ze zwolnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie....

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień...

Co i jak mają zgłosić do US poszczególni spadkobiercy?

Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego...

Przelew na konto dewelopera bezpośrednio dokonany przez mojego ojca

Tata przelał ze swojego rachunku na konto dewelopera – zrobił to bezpośrednio, zamiast najpierw przelać je mnie. W dokumentach mieszkania widnieję...

Pieniądze w spadku z Polski a podatek

Dostałem spadek (pieniądze) z Polski po mojej cioci. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Jeśli tak to, czy według prawa polskiego czy...

Syn współwłaścicielem konta bankowego a podatek

Uczyniłem mojego syna współwłaścicielem mojego konta bankowego. Obecnie nie ma już instytucji pełnomocnika do konta, dlatego tylko taka opcja wchodziła...

Opodatkowanie darowizn między osobami obcymi

Interesują mnie zasady opodatkowywania darowizn między osobami obcymi – czyli na przykład gdy darowuję pieniądze znajomemu. Od jakich kwot obowiązuje...

Zasiedzenie nieruchomości a podatek od spadków i darowizn

Otrzymałam prawomocny wyrok sądu o nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie – 600 m 2 działki. Działka była własnością mojego ojca (zm....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »