Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-07-26
Proszę o dokładne wyjaśnienie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. W 2013 r. zmarła moja mama. Pozostało po niej mieszkanie do podziału na rodzeństwo. Decyzją sądu z grudnia 2016 r. nabyliśmy prawo do spadku. Jaki podatek od sprzedaży mieszkania musielibyśmy zapłacić? Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku?
Jak Pan zapewne już wie odpłatne zbycie mieszkania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (lub wybudowanie, ale nie w opisanym przypadku).
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, więc mieszkanie nabyto w 2013 r. Sprzedaż mieszkania przed upływem ww. terminu, tj. przed upływem 5 lat, licząc od końca 2013 r. spowoduje powstanie przychodu i konieczność rozliczenia dochodu. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a – w uproszczeniu – kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały/zostaną przez Pana (ew. innych właścicieli) poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – dotyczy osób, które ze zwolnienia nie skorzystały). Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia.
By uniknąć płacenia podatku dochodowego można więc albo odczekać ww. pięć lat, czyli do 1 stycznia 2019 r., albo skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Szczegółowo cele mieszkaniowe wymienia art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika