Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podanie w rozliczeniu dodatkowego składnika spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-02-22

Na podstawie postanowienia sądowego przyznano mi po mamie spadek w całości, tj. 3/4. Część po ojcu dostałam wcześniej, co rozliczyłam w deklaracji. Aktualnie wyszło na jaw, że istnieje dodatkowy składnik spadku – tj. lokaty po mamie. Muszę podać to w rozliczeniu – jak to ująć? Czy poniosę konsekwencje podatkowe?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek po mamie w całości to nie 3/4. Jak rozumiem, wskazuje Pani na 3/4, myśląc o majątku rodziców, bowiem, jak się domyślam, po tacie dziedziczyła Pani połowę spadku, a połowę dziedziczyła mama. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że połowa majątku po tacie, zakładając wspólność majątkową, to 1/4 majątku rodziców. Zatem wspomniane 4/3 to tak naprawdę byłoby1/2 po ojcu (chyba że odziedziczyła Pani 1/4 z połowy majątku taty, czyli 1/8 majątku rodziców) i 1/1 po mamie.

Niemniej jednak, jeśli teraz dowiedziała się Pani o środkach, które odziedziczyła po ojcu, a których nie ujęła Pani w SD-Z2, należy ująć je, w mojej ocenie, obecnie. W przypadku zwolnienia z ar. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn możliwe jest, mimo upływu pierwotnego terminu, skorzystanie ze zwolnienia (dla dziedziczenia po zmarłych od dnia 1 stycznia 2007 roku), bowiem zgodnie z art. 4a ust. 2 jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a (tj. obecnie po upływie 6 miesięcy), zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu. Należałoby zatem złożyć SD-Z2 i wykazać (uprawdopodobnić to mniej niż udowodnić), że dopiero obecnie dowiedziała się Pani o tym, ze odziedziczyła również opisane środki. To SD-Z2 złoży Pani odnośnie nabycia po ojcu, osobne odnośnie nabycia po mamie i tam środków tych, które odziedziczyła Pani po ojcu, nie należy wykazywać.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »