Indywidualne porady prawne
Autor: Grzegorz Dziubka
Jak wygląda kwestia podatku w umowie darowizny części (50% wartości) samochodu od obywatela polskiego na rzecz cudzoziemca niemającego obywatelstwa polskiego i niemieszkającego w Polsce (obywatel jednego z krajów UE)? Darczyńca i obdarowany nie są spokrewnieni? Kto, gdzie oraz w jakiej wysokości płaci podatek?
Zgodnie z treścią art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn „nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
Art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że spod opodatkowania zostały wyłączone przypadki nabycia własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z tym polskiemu podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 pkt 1 ww. ustawy). Wynika z tego, że nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega polskiemu podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli nabywane rzeczy znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium RP (jeżeli przynajmniej jedna ze stron darowizny ma obywatelstwo polskie lub miejsce stałego pobytu na terytorium RP) lub nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium RP.
Analogicznie więc nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny nie podlega polskiemu podatkowi od spadków i darowizn w sytuacji gdy nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą, a w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca nie jest obywatelem polskim ani nie ma miejsca stałego pobytu na terytorium RP lub nabywane rzeczy ruchome znajdują się na terytorium RP lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium RP, ale w dniu nabycia darczyńca oraz obdarowany nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium RP.
Opodatkowaniu nie podlega spadek lub darowizna o wartości nieprzekraczającej w Pani sytuacji 4902 zł, gdyż nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej, do której zalicza się m.in. osoby niespokrewnione z obdarowanym.
Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Dla III grupy podatkowej wygląda to w następujący sposób:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika