Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od kupna działek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-02-14

Trzy miesiące temu zakupiliśmy z bratem dwie sąsiadujące ze sobą działki. Jedna z nich jest działką rolną, a druga budowlaną. Umowa kupna została podpisana u notariusza. Czy oprócz podatku PCC mieliśmy lub mamy odprowadzić jakiś podatek od kupna tych działek? Od wzbogacenia, VAT?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Nie istnieje coś takiego jak podatek od wzbogacenia, może ma Pan na myśli podatek od spadków i darowizn, ten jednak nie obejmuje swym zakresem przedmiotowym nabycia nieruchomości, czy też generalnie umowy sprzedaży.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W opisanej sytuacji nie może być więc mowy o powstaniu zobowiązania w tym podatku z tytułu nabycia w drodze kupna nieruchomości.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obejmuje opodatkowaniem sprzedaż nieruchomości, ale w konkretnych stanach fatycznych, np. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, sprzedaż terenów budowlanych, ale zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolniona od VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zgodnie z ustawową definicją terenami budowlanymi są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tu jednak także znaczenie ma jaki charakter ma sprzedaż, prywatny czy profesjonalny. Sprzedaż np. terenu budowlanego podlega VAT tylko wtedy, gdy sprzedawca działa w zakresie sprzedaży jako podatnik VAT, tj. osoba, której można w tym zakresie przypisać status profesjonalisty (czyli w uproszczeniu, gdy sprzedaż związana będzie z prowadzeniem działalności lub gdy sam charakter sprzedaży wypełnia znamiona działalności gospodarczej). Nawet jednak i wtedy podatnikiem staje się sprzedawca, a nie nabywca.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nabycie opisane w pytaniu nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem i tu po stronie nabywców nie powstaje żadne zobowiązanie podatkowe.

Podatek od czynności cywilnoprawnych, który ciąży na kupującym, zapłacili Panowie już u notariusza, który go pobrał i odprowadził, działając w charakterze płatnika.

Reasumując, sam zakup nie powoduje powstania z tytułu nabycia żadnego zobowiązania podatkowego ani nie realizuje się tu żaden prawnopodatkowy stan faktyczny związany z obowiązkiem podatkowym z tytułu nabycia.

Mogą powstawać zobowiązania podatkowe związane z posiadaniem, tak w podatku rolnym, jak i podatku od nieruchomości, nie są to jednak zobowiązania wypływające bezpośrednio z umowy sprzedaży.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystąpienie dwóch wspólników ze spółki z o.o. a podatek PCC

Spółka z o.o. podjęła uchwałę o wystąpieniu 2 wspólników ze spółki i odkupiła od nich udziały. Czy spółka musi zapłacić podatek PCC?...

Wystąpienie ze spółki cywilnej poprzez darowanie udziałów - koszty i podatki

Wraz z mężem jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej, w której mamy po 50% udziałów. Spółka jest właścicielem nieruchomości komercyjnej,...

Pożyczenie pieniędzy od znajomego a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Pożyczyłam pieniądze od znajomej osoby. Niestety nie zgłosiłam pożyczki do urzędu skarbowego i nie odprowadziłam podatku. Teraz już wiem, że powinnam...

Wycofanie nieruchomości ze spółki i przekazanie jej wspólnikom

Wspólnicy spółki cywilnej chcą uchwałą spółki i aktem notarialnym wycofać z działalności gospodarczej nieruchomość i przekazać ją...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »