Indywidualne porady prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-02-14 • Aktualizacja: 2021-02-25
Trzy miesiące temu zakupiliśmy z bratem dwie sąsiadujące ze sobą działki. Jedna z nich jest działką rolną, a druga budowlaną. Umowa kupna została podpisana u notariusza. Czy oprócz podatku PCC mieliśmy lub mamy odprowadzić jakiś podatek od kupna tych działek? Od wzbogacenia, VAT?
Nie istnieje coś takiego jak podatek od wzbogacenia, może ma Pan na myśli podatek od spadków i darowizn, ten jednak nie obejmuje swym zakresem przedmiotowym nabycia nieruchomości, czy też generalnie umowy sprzedaży.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2) darowizny, polecenia darczyńcy;
3) zasiedzenia;
4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
W opisanej sytuacji nie może być więc mowy o powstaniu zobowiązania w tym podatku z tytułu nabycia w drodze kupna nieruchomości.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obejmuje opodatkowaniem sprzedaż nieruchomości, ale w konkretnych stanach fatycznych, np. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, sprzedaż terenów budowlanych, ale zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolniona od VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zgodnie z ustawową definicją terenami budowlanymi są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tu jednak także znaczenie ma jaki charakter ma sprzedaż, prywatny czy profesjonalny. Sprzedaż np. terenu budowlanego podlega VAT tylko wtedy, gdy sprzedawca działa w zakresie sprzedaży jako podatnik VAT, tj. osoba, której można w tym zakresie przypisać status profesjonalisty (czyli w uproszczeniu, gdy sprzedaż związana będzie z prowadzeniem działalności lub gdy sam charakter sprzedaży wypełnia znamiona działalności gospodarczej). Nawet jednak i wtedy podatnikiem staje się sprzedawca, a nie nabywca.
Nabycie opisane w pytaniu nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem i tu po stronie nabywców nie powstaje żadne zobowiązanie podatkowe.
Podatek od czynności cywilnoprawnych, który ciąży na kupującym, zapłacili Panowie już u notariusza, który go pobrał i odprowadził, działając w charakterze płatnika.
Reasumując, sam zakup nie powoduje powstania z tytułu nabycia żadnego zobowiązania podatkowego ani nie realizuje się tu żaden prawnopodatkowy stan faktyczny związany z obowiązkiem podatkowym z tytułu nabycia.
Mogą powstawać zobowiązania podatkowe związane z posiadaniem, tak w podatku rolnym, jak i podatku od nieruchomości, nie są to jednak zobowiązania wypływające bezpośrednio z umowy sprzedaży.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika