Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od nieruchomości w stanie surowym

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-12-11

Czy gmina może naliczyć podatek od nieruchomości od domu, który jest rozbudowywany? Budynek jest w stanie surowym i w trakcie remontu. Dotychczas był płacony podatek od terenu. Czy w tej sytuacji obowiązuje podatek od nieruchomości w stanie surowym?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

By miejsce miała rozbudowa zazwyczaj najpierw musi mieć miejsce budowa i zostać zakończona. W opisanej sytuacji ta okoliczność nie jest jasna.

To czy winno powstać zobowiązanie w podatku od nieruchomości uzależnione w tej sytuacji jest od tego, czy i ewentualnie od kiedy istnieje przedmiot opodatkowania.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty oraz budynki lub ich części; podstawę opodatkowania stanowi dla gruntów – powierzchnia; a dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa.

Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, ale jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jeśli więc nie została ukończona budowa budynku, ani nie rozpoczęto użytkowania, nie ma podstaw do uznania, że dochodzi do wypełnienia obowiązku podatkowego.

Powyższe wynika z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2016.716 j.t.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »