Indywidualne Porady Prawne
Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-03-08
Ciocia w testamencie zapisała połowę działki mojej mamie. Jednak niedawno działka została sprzedana, a pieniądze ze sprzedaży trafiły na konto cioci (mama ma upoważnienie do tego konta). Czy mama chcąc przelać „swoją” część pieniędzy ze sprzedaży działki na swoje konto musi zapłacić jakiś podatek od otrzymanych w ten sposób pieniędzy?
Z opisu sprawy wynika, że połowa działki została początkowo zapisana Pana mamie w testamencie. W rezultacie mama stałaby się właścicielem tej części działki dopiero w chwili śmierci cioci. Do momentu śmierci ciocia nadal pozostaje właścicielem nieruchomości. Oznacza to, że w momencie sprzedaży działki uzyskane pieniądze stanowią własność cioci. Okoliczności tej nie zmienia fakt, że mama ma upoważnienie do konta, ponieważ jest to wyłącznie czynność techniczna, która pozostaje bez wpływu na prawo własności zgromadzonych środków pieniężnych. Sprzedaż nieruchomości odwołuje testament. Zapewne również w akcie notarialnym umowy sprzedaży działki jako sprzedawca widnieje ciocia a nie mama.
W rezultacie, jeżeli mama chce obracać/dysponować swobodnie pieniędzmi, w zakresie swoich potrzeb ze sprzedaży działki ciocia musi je przekazać w darowiźnie Pana mamie tak, aby stały się jej własnością.
Co do zasady darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Całkowitemu zwolnieniu od podatku podlegają darowizny w ramach najbliższej rodziny. Rodzeństwo rodziców (ciocia, wujek) nie są zaliczane przez ustawę do najbliższej rodziny, co oznacza konieczność zapłaty podatku od kwoty otrzymanej darowizny.
Kwota wolna wynosi w tym przypadku 7276 zł, nadwyżka ponad tę kwotę podlega już opodatkowaniu. Natomiast stawki podatku wynoszą odpowiednio 7%, 9% lub 12% w zależności od wielkości darowizny. Obdarowany w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny powinien zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego na druku SD-3.
Zgodnie z literą prawa dopiero po dokonaniu takiej darowizny pieniądze będą stanowiły własność Pana mamy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika