Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-11-19

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za pośrednictwem brytyjskiej kancelarii prawnej. Czy powinienem w związku z otrzymanym spadkiem złożyć jakieś dokumenty do urzędu skarbowego? Czy muszę płacić podatek od spadku po dziadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabycie spadku na gruncie polskiego prawa stanowi czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W rezultacie, jeżeli w chwili śmierci dziadka był Pan polskim obywatelem lub miał miejsce stałego pobytu na terenie Polski to podlega Pan pod polskie przepisy o podatku od otrzymanego spadku (nawet pomimo zapłacenia podatku w Wielkiej Brytanii).

W przypadku nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny (w tym po dziadku) istnieje jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. W tym celu spadkobierca (czyli Pan) musi złożyć do urzędu skarbowego zeznanie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (data śmierci nie jest brana pod uwagę).

Przekroczenie terminu 6-miesięcznego powoduje konieczność zapłaty podatku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »