Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-11-19

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za pośrednictwem brytyjskiej kancelarii prawnej. Czy powinienem w związku z otrzymanym spadkiem złożyć jakieś dokumenty do urzędu skarbowego? Czy muszę płacić podatek od spadku po dziadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabycie spadku na gruncie polskiego prawa stanowi czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W rezultacie, jeżeli w chwili śmierci dziadka był Pan polskim obywatelem lub miał miejsce stałego pobytu na terenie Polski to podlega Pan pod polskie przepisy o podatku od otrzymanego spadku (nawet pomimo zapłacenia podatku w Wielkiej Brytanii).

W przypadku nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny (w tym po dziadku) istnieje jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. W tym celu spadkobierca (czyli Pan) musi złożyć do urzędu skarbowego zeznanie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (data śmierci nie jest brana pod uwagę).

Przekroczenie terminu 6-miesięcznego powoduje konieczność zapłaty podatku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową

Mam pytanie dotyczące darowizny od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową. Darowizna ma być przekazana dla jednej osoby. Czy limit od takiej...

 

Formularz SD-3 po terminie

Formularz SD-3 po terminie

Mój brat zmarł 10 lat temu. Prowadzone jest postępowanie spadkowe. Wiem, że będę musiał złożyć formularz SD-3 w ciągu 30 dni. Co się stanie, jeśli...

Co jest korzystniejsze finansowo - darowizna czy testament?

Wybrać darowiznę czy testament? Mama jest właścicielką mieszkania kupionego z bonifikatą od gminy w 2010 r., a ja jedyną jej córką...

 

Darowizna pieniędzy od dziadków

Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od...

 

Samochód od rodziców niezgłoszony w terminie do urzędu skarbowego

Rodzice około roku temu zakupili dla mnie nowy samochód. Darowizna nie została zgłoszona do urzędu skarbowego, cała kwota została przelana w dniu zakupu...

 

Przekazanie mieszkania ze spadku córce a zapłata podatku

Niedawno mąż na mocy testamentu odziedziczył mieszkanie po swojej cioci, która była siostrą jego matki. Chciałby je po formalnym przyjęciu spadku przekazać...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »