Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-11-19

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za pośrednictwem brytyjskiej kancelarii prawnej. Czy powinienem w związku z otrzymanym spadkiem złożyć jakieś dokumenty do urzędu skarbowego? Czy muszę płacić podatek od spadku po dziadku?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Nabycie spadku na gruncie polskiego prawa stanowi czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W rezultacie, jeżeli w chwili śmierci dziadka był Pan polskim obywatelem lub miał miejsce stałego pobytu na terenie Polski to podlega Pan pod polskie przepisy o podatku od otrzymanego spadku (nawet pomimo zapłacenia podatku w Wielkiej Brytanii).

W przypadku nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny (w tym po dziadku) istnieje jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. W tym celu spadkobierca (czyli Pan) musi złożyć do urzędu skarbowego zeznanie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (data śmierci nie jest brana pod uwagę).

Przekroczenie terminu 6-miesięcznego powoduje konieczność zapłaty podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »