Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek za zrzeczenie się służebności

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-12-18

15 lat temu mama darowała mi mieszkanie. W akcie notarialnym miała wpisaną służebność do tego mieszkania. Obecnie mama zrzekła się notarialnie tej służebności. Czy ma obowiązek zapłaty podatku za zrzeczenie się służebności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego np. służebności, prawo to wygasa. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem np. służebności. Zrzeczenie się służebności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega taka czynność prawna, jak ustanowienie odpłatnej służebności, zrzeczenie się służebności nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Przy zrzeczeniu się służebności osobistej mamy do czynienia z opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdy zrzeczenie to następuje na skutek otrzymania wynagrodzenia. W takiej sytuacji uznaje się na ogół, iż osoba otrzymująca wynagrodzenie uzyskuje przychód (ze zrzeczenia się służebności) z praw majątkowych, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »