Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek dochodowy od różnicy między ceną zakupu i sprzedaży

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-08

Zakupiłem 2 ha gruntów rolnych od rolnika, po 3 latach sprzedałem. Pani w US twierdzi, że powinienem zapłacić podatek dochodowy od różnicy, pan z infolinii – że nie. Jak jest faktycznie?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie m.in. nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Od dochodu z takiego zbycia podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 tej ustawy a kosztami, które uznaje ustawa.

Zasadą zatem jest, która dotyczy również gruntów rolnych, że zbycie przed pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie powoduje konieczność opodatkowania dochodu (gdy występuje).

Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, wyjątkiem, który mógł spowodować, iż uzyskał Pan rozbieżne odpowiedzi, jest zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na którego mocy wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. Widać zatem, że zwolnienie to obejmuje tylko takie grunty, które nie tylko mają status rolny, ale równocześnie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Dodam, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów (sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Reasumując, jeśli spełnione są wszystkie warunki zwolnienia (włącznie z wymogiem, by grunty nie traciły charakteru rolnego), to rzeczywiście nie zapłaci Pan podatku od uzyskanego dochodu (zwolnienie obejmuje cały przychód).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezłożenie zeznania podatkowego

W 2008 r. pracowałem w Szwecji, pracodawca twierdził, że uiszcza podatek. Teraz dostałem wezwanie z urzędu skarbowego z powodu niezłożenia zeznania...

Opodatkowanie działalności gospodarczej w zakresie handlu używanymi przedmiotami

Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży internetowej używanych przedmiotów – zegarków (licytacje na portalach...

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć płacenia podatku

Otrzymałam mieszkanie w spadku. Chcę przekazać w darowiźnie po 1/3 dwóm córkom. Prawdopodobnie mieszkanie będzie sprzedane przed upływem pięciu...

Sprzedaż mieszkania bez płacenia podatku

Mój syn odziedziczył mieszkanie po babci, która zmarła półtora roku temu. Wcześniej wziął kredyt na mieszkanie na 30 lat, w którym obecnie mieszka....

Obowiązek spłaty udziału w majątku wspólnym a wysokość podatku dochodowego

W wyniku podziału majątku (2013 r.) otrzymałam dom z obowiązkiem spłaty udziału w majątku wspólnym. Były mąż otrzymał mieszkanie. Dom...

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Czy w przypadku darowizny spadku w grupie zerowej przed upływem pięciu lat od nabycia spadku należy uiścić jakiś podatek do urzędu skarbowego?...

Sprzedaż mieszkania zakładowego i zakup innej nieruchomości – obowiązek podatkowy

Oczekuję na wykup mieszkania zakładowego z bonifikatą, a jednocześnie przystępuję do zakupu domu na kredyt hipoteczny. Czy po zakupie mieszkania...

Zobowiązanie do dalszego prowadzenia gospodarstwa przez osobę kupującą je

W spadku otrzymaliśmy z rodzeństwem gospodarstwo rolne z zabudowaniami o powierzchni 3,5 ha. Zostało bez właściciela. Postanowiliśmy je...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »