Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek liniowy

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-07-09

Jestem lekarzem. Do lipca 2012 r. z gabinetu prywatnego rozliczałem się podatkiem liniowym. Ponieważ w lipcu zawarłem umowę kontraktową na dyżury w szpitalu, w którym pracuję na etacie, zgłosiłem do urzędu skarbowego, iż utraciłem prawo do podatku liniowego. Otrzymałem informację, że od tego czasu mam rozliczać się według tzw. „progów”, obliczając zaliczki według skali podatkowej od początku 2012 r. Czy mogę rozliczyć cały rok podatkowy na PIT-36? Czy należy rozliczyć się jakoś inaczej? Czy mam możliwość rozliczenia wspólnie z żoną?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Prawdą jest, że zgodnie z regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 9a ust. 3), jeżeli podatnik rozliczający się liniowo traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w tenże sposób, jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (o ile odsetki te wystąpiły).

 

Jak zauważa się w doktrynie:

 

„Należy zwrócić uwagę, że odsetki za zwłokę liczone są od każdej zaliczki z osobna. Warto przy tym zauważyć, że zaliczki za pierwsze miesiące roku płacone na zasadach przewidzianych dla podatników opodatkowanych według stawki 19% będą na ogół wyższe od zaliczek płaconych przez podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych (co się wiąże z brakiem kwoty wolnej od opodatkowania w tym pierwszym wypadku oraz z niższą pierwszą stawką podatku w skali). W takiej sytuacji ewentualna nadwyżka zostanie automatycznie uwzględniona przy pierwszej zaliczce, w której zaliczka opłacana na zasadach ogólnych będzie wyższa od zaliczki opłaconej na zasadach obowiązujących podatników opodatkowanych według stawki 19%.

 

Począwszy od 2009 r. paradoksalnie może się okazać, że utrata prawa do opodatkowania stawką 19% spowoduje, że podatnik będzie miał nadpłatę w zaliczkach. Od dnia 1 stycznia 2009 r. pierwsza stawka w skali podatkowej wynosi 18%, a więc jest niższa niż stawka liniowa. Ponadto znacznie podniesiono górną granicę pierwszego przedziału skali (kwotą graniczną jest 85.528 zł). Może się zatem okazać, że podatnik, który utracił prawo do stawki 19%, powinien opłacać przez cały dotychczasowy okres roku podatkowego opłacać zaliczki według stawki podatku wynoszącej 18%” [Kubacki Ryszard, Podatek liniowy, ABC nr 71744].

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wpłata tych zaliczek, w sposób normalny obliczonych, powoduje niejako „anulowanie” liniowego rozliczenia w roku, w którym utraciło się do niego prawo. Ergo nie rozlicza się na PIT z „L”, a na PIT-36. Równocześnie, mimo że sposób opodatkowania wspólnie z małżonką nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c (podatek liniowy), to właśnie rozliczenie zaliczek anulujące tę formę opodatkowania – moim zdaniem – pozwala na wspólne rozliczenie małżonkom w takiej sytuacji jak opisana. Znane mi organy podatkowe również w ten sposób interpretują opisaną sytuację.

 

 

*Stan prawny z dnia 17.04.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypłata świadczenia z polisy na życie

Mamy syna, któremu wiele lat temu założyliśmy polisę na życie („Junior”). Syn ma już 22 lata i niebawem otrzyma wypłatę świadczenia z...

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości

W 2012 r. odziedziczyłem po ojcu 1/4 nieruchomości wraz ze starym domem. Dom był bardzo zniszczony, w związku z czym nie mogłem czekać 5 lat i sprzedałem go...

Obowiązek składania zeznania podatkowego

W ubiegłym roku podatkowym rozpocząłem pracę kontraktową na statku z zarządem w Niemczech. Wcześniej prowadziłem działalność gospodarczą, którą...

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości

Moi dziadkowie byli właścicielami mieszkania. Po śmierci babci przeprowadzone zostało postępowanie spadkowe. Prawa do lokalu nabyli mój ojciec, ciocia oraz...

Grunt pod budowę budynku mieszkalnego

W 2007 r. sprzedałem nieruchomość i złożyłem oświadczenie, że kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczę na zakup gruntu pod budowę budynku...

Zaświadczenie z urzędu skarbowego

Od kilku lat pracuję w Niemczech, tam się rozliczam. W Polsce wynajmuję mieszkanie (płacę ryczałt). Co roku pobierałem z polskiego urzędu skarbowego...

Podatek ryczałtowy od najmu mieszkania

Mąż wynajął mieszkanie od stycznia do lipca 2013 r. i złożył oświadczenie o wyborze podatku ...

Opodatkowanie najmu mieszkania

Chcielibyśmy wynająć mieszkanie za niewielką kwotę, która będzie pokrywała tylko czynsz i ratę pożyczki. Czy musimy zgłosić...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »