Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-15
Mam mieszkanie – wyodrębnioną własność w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Place podatek za nieruchomość, działkę i części wspólne. Oprócz tego spółdzielnia nalicza mi podatek od mienia wspólnego, które jest własnością spółdzielni. Chodzi o działkę, na której jest rozdzielnia prądu do dwóch następnych budynków. Nie jestem członkiem spółdzielni. Czy ja musze płacić następny podatek (i to najwyższy), skoro moje mieszkanie nie jest spółdzielcze?
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych „jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku”.
Tym samy Pan jest podatnikiem nie tylko od lokalu będącego odrębną własnością, ale również od odpowiedniej części gruntu i innych części budynku stanowiących współwłasność. Z tego rozlicza się Pan indywidualnie.
Nie oznacza to, że nie jest na Pana przerzucany podatek od nieruchomości i w innym zakresie, ale z pewnością nie Pan jest podatnikiem. Przykładowo spółdzielnie, bazując m.in. na artykule 26 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych – który stanowi, że właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu – przerzucają różne dodatkowe koszty na właścicieli.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane