Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od czynszu

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2012-09-04

Zamierzam wynajmować moje mieszkanie. Na jakich zasadach najlepiej płacić podatek od czynszu wnoszonego przez lokatorów?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Chcąc płacić podatek od czynszu, w tej sytuacji ma Pan prawo do wyboru pomiędzy dwoma metodami opodatkowania.

 

Pierwszą jest opodatkowanie na zasadach zryczałtowanych (8,5% ryczałtu od uzyskiwanego przychodu) – w tym celu musiałby Pan złożyć w urzędzie dodatkowe pismo – oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania – do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym uzyskał Pan pierwszy przychód z najmu (jeżeli rozpoczął Pan wynajmowanie mieszkania np. od 1 stycznia, termin do złożenia oświadczenia upłynął 20 stycznia).

 

Jeżeli wysokość czynszu wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, nie będzie Pan musiał prowadzić żadnej ewidencji dla tego celu; jedynym Pana obowiązkiem będzie wyliczanie i wpłacanie zaliczek na podatek (miesięcznych lub kwartalnych) oraz złożenie zeznania PIT-28 do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

 

Należałoby przy tym pamiętać, aby (zakładając, że umowa nie została jeszcze podpisana) sformułować ją w taki sposób, by oddzielnie określić czynsz (stanowiący Pana przysporzenie majątkowe), a odrębnie obowiązek ponoszenia przez najemcę kosztów mediów. Pozwoli to na opłacanie podatku wyłącznie od wartości czynszu.

 

Jeżeli nie wybierze Pan opodatkowania zryczałtowanego, przychody będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Opodatkowaniu będzie w tym przypadku podlegał dochód (uzyskany przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania); w celu ustalenia podstawy opodatkowania należałoby prowadzić ewidencję przychodów i kosztów. Podatnicy stosujący taką formę opodatkowania są zobowiązani wpłacać w trakcie roku miesięczne zaliczki na poczet podatku. Wysokość zaliczek ustala się w następujący sposób:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

  • obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (kwota wolna w 2012 roku to 3091 złotych rocznie);
  • zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według skali podatkowej (18 i 32% w zależności od przekroczonego progu);
  • zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

 

Moim zdaniem najwygodniejszą formą płacenia podatku od czynszu jest skorzystanie z formy zryczałtowanej (brak konieczności ewidencji); w pewnych przypadkach zasady ogólne mogą być bardziej opłacalne (szczególnie w sytuacji ponoszenia wysokich kosztów najmu); wiążą się jednak z obowiązkami ewidencyjnymi. Jeżeli nie ponosi Pan wysokich kosztów najmu – sugerowałabym skorzystanie z ryczałtu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »