Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od odrzuconej darowizny

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-04-08

Krewny z rodziny dokonał przelewu na moje konto – miała to być darowizna dla mnie. Odesłałam mu z powrotem całą kwotę, odrzucając darowiznę. Czy w takiej sytuacji mam złożyć jakieś oświadczenie do urzędu skarbowego?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Ma Pani prawo nie przyjąć darowizny, jeśli nie złożyła Pani już oświadczenia o jej przyjęciu. Regulacje w tym zakresie są nieprecyzyjne, więc niekiedy organy podatkowe uznają w praktyce, że darowizna wykonana jest skuteczna. W opisanej sytuacji nie jest prawem wymagane ani pisemne oświadczenie obdarowanego, że darowiznę przyjmuje, ani że jej nie przyjmuje. Więc składając oświadczenie, w dowolnej formie, nawet ustnie darczyńcy, że darowizny nie przyjmuje winna Pani jednocześnie ją zwrócić. W takiej sytuacji moim zdaniem nie dochodzi do wymienionego w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycia w drodze darowizny, więc uważam, że nie będzie tu konsekwencji podatkowych w podatku od spadków i darowizn. Przelew zwracający darowiznę polecałbym opisać tak, by już z opisu wynikało, że jest to zwrot nieprzyjętej darowizny.

Muszę zwrócić Pani uwagę na jedno ryzyko – przyjmujemy, iż do darowizny nie doszło. Niemniej jednak środki pieniężne wpłynęły na Pani konto. Może się zdarzyć w razie kontroli, aczkolwiek jest tu to mało prawdopodobne, iż organy podatkowe będą twierdzić, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi. Moim zdaniem jednak nie mamy tu do czynienia z taką sytuacją, gdyż pieniądze przelano Pani z zamiarem darowania ich, a Pani nie przyjęła darowizny, co powoduje, że nie miała Pani prawa rozporządzania pieniędzmi.

Zdarzenia powyżej opisane nie rodzą obowiązku informacyjnego wobec organów podatkowych, więc nie składa Pani żadnych deklaracji, informacji, czy innych druków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zgłoszenie otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2

Podarowałem mojej mamie 40 tys. zł w formie przelewu na jej konto bankowe. Proszę o podanie terminu zgłoszenia tej czynności w US...

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Otrzymałam od ojca pieniądze. Czy muszę to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy w ramach darowizny muszę zapłacić od tej kwoty podatek? Jak uniknąć...

Darowizna pieniężna od przyrodniej siostry

Mam otrzymać darowiznę pieniężną od mojej przyrodniej siostry z zagranicy. Czy darowizna podlegać będzie opodatkowaniu?

Spadkobierca z III grupy podatkowej

Dostałem w spadku na mocy testamentów dom po bezdzietnym małżeństwie – siostrze mojej babci i jej mężu. Chciałbym przeprowadzić sprawę...

Czy trzeba ponownie składać SD-3?

W roku 2008 po śmierci matki złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 i zapłaciłem podatek w urzędzie...

Darowizna od rodziców i dziadków

Planuję zakup mieszkania. Rodzina zaoferowała mi pomoc i chęć przekazania darowizny pieniężnej na jego zakup. W internecie przeczytałam, że są...

Przekazanie połowy mieszkania teściowej, a potem całości wnuczce

Teściowie, tj. moja teściowa i jej drugi mąż, posiadali mieszkanie. Postanowili podarować ja mojej córce, swojej wnuczce. Dziadek nie jest prawdziwym...

Darowizna i niejednoznaczny zapis w akcie notarialnym

Moi rodzice darowali mi mieszkanie. W akcie notarialnym niejednoznacznie napisano, czy wchodzi ono do mojego majątku osobistego czy jest wspólne...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »