Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od odrzuconej darowizny

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-04-08

Krewny z rodziny dokonał przelewu na moje konto – miała to być darowizna dla mnie. Odesłałam mu z powrotem całą kwotę, odrzucając darowiznę. Czy w takiej sytuacji mam złożyć jakieś oświadczenie do urzędu skarbowego?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Ma Pani prawo nie przyjąć darowizny, jeśli nie złożyła Pani już oświadczenia o jej przyjęciu. Regulacje w tym zakresie są nieprecyzyjne, więc niekiedy organy podatkowe uznają w praktyce, że darowizna wykonana jest skuteczna. W opisanej sytuacji nie jest prawem wymagane ani pisemne oświadczenie obdarowanego, że darowiznę przyjmuje, ani że jej nie przyjmuje. Więc składając oświadczenie, w dowolnej formie, nawet ustnie darczyńcy, że darowizny nie przyjmuje winna Pani jednocześnie ją zwrócić. W takiej sytuacji moim zdaniem nie dochodzi do wymienionego w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycia w drodze darowizny, więc uważam, że nie będzie tu konsekwencji podatkowych w podatku od spadków i darowizn. Przelew zwracający darowiznę polecałbym opisać tak, by już z opisu wynikało, że jest to zwrot nieprzyjętej darowizny.

Muszę zwrócić Pani uwagę na jedno ryzyko – przyjmujemy, iż do darowizny nie doszło. Niemniej jednak środki pieniężne wpłynęły na Pani konto. Może się zdarzyć w razie kontroli, aczkolwiek jest tu to mało prawdopodobne, iż organy podatkowe będą twierdzić, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi. Moim zdaniem jednak nie mamy tu do czynienia z taką sytuacją, gdyż pieniądze przelano Pani z zamiarem darowania ich, a Pani nie przyjęła darowizny, co powoduje, że nie miała Pani prawa rozporządzania pieniędzmi.

Zdarzenia powyżej opisane nie rodzą obowiązku informacyjnego wobec organów podatkowych, więc nie składa Pani żadnych deklaracji, informacji, czy innych druków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »