Indywidualne Porady Prawne
Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2015-01-28
Mój teść zmarł w 2002 r. Jedynym spadkobiercą została żona. Sąd wydał postanowienie o przyznaniu jej działki w lutym 2008 r. (wtedy się uprawomocniło). Z niewiedzy nie zgłosiliśmy tego do urzędu skarbowego. Pół roku temu urząd zorientował się i wycenił działkę, określając podatek. Czy możemy uniknąć tego podatku spadkowego? Czy wartość działki powinna być liczona według cen z 2008 r. czy obecnych?
Obawiam się, że zobowiązanie z tytułu podatku od spadku nie uległo przedawnieniu*.
Zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy o spadku i darowiznach „obowiązek podatkowy z tytułu spadku powstaje z chwilą przyjęcia spadku, niemniej jednak jak wskazuje art. 6 ust 4 tej ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia”.
Postanowienie w sprawie nabycia spadku uprawomocniło się w lutym 2009 roku, a wiec obowiązek podatkowy z tytułu nabycia spadku również powstał w lutym 2009 r. W ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia Pana żona powinna była złożyć deklarację do urzędu skarbowego, na podstawie której organ wydaje decyzje ustalającą wysokość zobowiązania.
Zgodnie z art. 68 § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa „zobowiązanie podatkowe, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy:
„Art. 68 § 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
§ 2. Jeżeli podatnik:
1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,
2) w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,
– zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.
Ponieważ obowiązek podatkowy z tytułu nabycia spadku powstał w myśl art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn w lutym 2009 r. (w dacie uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku) – do końca grudnia 2014 roku organy podatkowy mógł wydać decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe. Zobowiązanie nie uległo więc przedawnieniu.
Poza przedawnieniem art. 59 Ordynacji podatkowej przewiduje następujące okoliczności wygaśnięcia zobowiązania podatkowego
Wartość nieruchomości została właściwie obliczona według cen z 2009 r. Wynika to bezpośrednio z treści art. 7 ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizna. Stanowi on, że „podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.”
Mówi on jednoznacznie, iż celem ustalenia podstawy opodatkowani przyjmuje się wartość rzeczy według cen z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wspomniałem wcześniej, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje w dniu uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.
* Stan prawny z dnia 28.02.2013 r.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika