Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT przy zakupie nieruchomości

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-08-07

Od 1 stycznia br. prowadzę działalność gospodarczą. W styczniu zakupiłem też nieruchomość pod tę działalność (restaurację). Lokal wymaga jednak remontu i planujemy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej pod koniec 2014 roku. Do tego czasu nie będzie żadnych przychodów. Czy przysługuje prawo do odliczenia VAT-u od zakupu nieruchomości? Jak otrzymać ten zwrot?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

W tekście pytania wskazuje Pan, że działalność jest prowadzona od 1.01.2014 r. oraz że „planujemy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej pod koniec 2014 roku”. Te dwie informacje wzajemnie się wykluczają. Zakładam, iż działalność gospodarcza jest prowadzona od 1.01.2014 r., a jedynie sprzedaż (restauracja) posiłków rozpocznie się pod koniec tego roku. Jak się domyślam, zarejestrował się Pan już również jako podatnik VAT czynny.

Odliczenie podatku od towarów i usług przysługuje (przy powyższych założeniach) na zasadach generalnych, czyli w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem zarówno podatek VAT związany z zakupem, jak i VAT związany z remontem (usługi, materiały) może zostać odliczony, o ile nieruchomość będzie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. O zwrot występuje się, wypełniając właściwe pola deklaracji VAT-7 w części E. Nie jest to jednak obowiązek – zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. W przypadku, gdy sprzedaż opodatkowana wystąpi dopiero w przyszłych okresach rozliczeniowych, okres oczekiwania na zwrot jest długi i wniosek o zwrot należy dodatkowo uzasadnić. Jak stanowi art. 87 ust. 5a ustawy o VAT „w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, przysługuje mu na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia (zastrzeżeniem art. 86 ust. 19 dotyczącego przeniesienia)”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Możliwe jest złożenie zabezpieczenia, co nie jest czynnością popularną, by zwrot otrzymać w ciągu 60 dni, lub rozpoczęcie sprzedaży opodatkowanej wcześniej, co pozwoli również skrócić czas oczekiwania na zwrot.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Samochód kempingowy a odliczenie podatku VAT

W grudniu 2013 r. kupiłem używany samochód kempingowy (faktura VAT 23%). Samochód został przerobiony z ciężarowego w 2011 r. Wpisałem auto do ŚT w mojej...

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej

Moje pytanie dotyczy sprzedaży środka trwałego. Trzy lata temu kupiłem ciężarówkę za 300 tys. zł. Odliczyłem podatek VAT, ciężarówka była...

Sprzedaż odzieży używanej a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odzieży używanej (sprzedaż hurtowa – faktury; sprzedaż detaliczna – kasa fiskalna)....

Umowa o dzieło a podatek VAT

Mąż jest na rencie wojskowej. Pracuje dla konkretnej firmy na podstawie umowy o dzieło (jest programistą). Czy musi płacić podatek VAT, mimo że nie ma...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »