Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatnik PCC

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-04

Zagraniczna spółka, która nabyła udziały w polskiej spółce z o.o., musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W zawiązku z tym powinna wypełnić deklarację PCC-3. Jednak spółka ta nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej i nie posiada polskiego numeru NIP. Czy ma zatem złożyć jednocześnie zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 i deklarację PCC-3, skoro staje się płatnikiem PCC?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mamy tu do czynienie z dwoma aspektami, pierwszy to obowiązek złożenia PCC-3 i zaplata podatku, drugi to kwestia NIP-u.

Spółka, nabywając udziały, stała się podatnikiem PCC; zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych „podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika”. Z obowiązku tego spółka jako podatnik musi się wywiązać, niezależnie od tego, czy NIP posiada, czy nie. Gdy NIP-em nie dysponuje, w wyżej wymienionym terminie 14-dniowym składa PCC-3, nie wypełniając pola NIP – co jest w pełnie normalne.

Inna sprawa to kwestia ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która wskazuje, ze obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają podmioty, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Skoro zatem spółka staje się podatnikiem PCC na gruncie ustawy o PCC, winna zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego

12 maja 2010 r. otwarłem działalność gospodarczą. Od początku pomagał mi tata, który przekazał mi łącznie 60 000 zł (gdy zarobiłem, oddałem mu...

 

Przedawnienie podatku od czynności cywilnoprawnych

Przedawnienie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy muszę złożyć deklarację PCC-3 za samochody zakupione w latach 2005 i 2007? Od ich zakupu minęło już ponad 5 lat, ale wyczytałem, że to zobowiązanie...

Depozyt nieprawidłowy a podatek od czynności cywilnoprawnych

W 2012 r. moja żona i jej ojciec założyli wspólne konto. Na tym koncie znajdowała się kwota ok. 200 000 zł. Ponieważ oprocentowanie było bardzo małe,...

 

Odzyskanie dokumentów księgowych z biura

Nasza firma korzystała w 2012 r. z usług biura rachunkowego. Pod koniec 2011 r. zrezygnowaliśmy z tego biura, przenosząc się do innego. Niestety...

 

Umowa kupna sprzedaży w rozliczeniu rocznym PIT

Czy umowa kupna sprzedaży zawarta pomiędzy osobą fizyczną (sprzedający), a firmą powinna być uwzględniona w rozliczeniu rocznym PIT osoby...

 

Podatek od sprzedaży wartościowych przedmiotów - srebra

Jakiś czas temu otrzymałam od ojca kilka drogocennych sreber, które od lat były w naszej rodzinie. Ostatnio sprzedałam je. Czy powinnam zapłacić jakiś...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »