Indywidualne porady prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-04 • Aktualizacja: 2021-12-17
Zagraniczna spółka, która nabyła udziały w polskiej spółce z o.o., musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W zawiązku z tym powinna wypełnić deklarację PCC-3. Jednak spółka ta nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej i nie posiada polskiego numeru NIP. Czy ma zatem złożyć jednocześnie zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 i deklarację PCC-3, skoro staje się płatnikiem PCC?
Mamy tu do czynienie z dwoma aspektami, pierwszy to obowiązek złożenia PCC-3 i zaplata podatku, drugi to kwestia NIP-u.
Spółka, nabywając udziały, stała się podatnikiem PCC; zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych „podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika”. Z obowiązku tego spółka jako podatnik musi się wywiązać, niezależnie od tego, czy NIP posiada, czy nie. Gdy NIP-em nie dysponuje, w wyżej wymienionym terminie 14-dniowym składa PCC-3, nie wypełniając pola NIP – co jest w pełnie normalne.
Inna sprawa to kwestia ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która wskazuje, ze obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają podmioty, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Skoro zatem spółka staje się podatnikiem PCC na gruncie ustawy o PCC, winna zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika