Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwójne obywatelstwo a podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-02-19

Od ponad 10 lat mieszkam w Szwecji i tu płacę podatki. Mam podwójne obywatelstwo. W zeszłym roku dostałem spadek po dziadku w postaci mieszkania znajdującego się w Polsce, a w zeszłym miesiącu je sprzedałem. W jakim kraju mam zapłacić podatek – w Polsce czy w Szwecji?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jeżeli przedmiotowe mieszkanie położone jest w Polsce, nabycie go w drodze spadku podlega regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ww. ustawy podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia. Oznacza to, że jeżeli nieruchomość znajduje się na terenie Polski należy tutaj rozliczyć podatek, kwestia obywatelstwa i miejsca zamieszkania nie ma tutaj żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie miejsce położenia nieruchomości.

Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się w sprawach dziedziczenia, jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość – według miejsca położenia nieruchomości.

Co do zasady nabycie spadku stanowi czynność opodatkowaną jednak w sytuacji spełnienia kilku warunków ustawowych spadkobiercy mogą w całości zwolnić się od zapłaty podatku. Mówi o tym art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten stanowi, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (tj. wnuków), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę podlega zwolnieniu od tego podatku pod warunkiem powiadomienia urzędu skarbowego o dokonanej transakcji w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądowego o nabyciu spadku lub od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia. Koniecznie trzeba pamiętać, aby zgłosić nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W zakresie sprzedaży nabytej w spadku nieruchomości wskazać należy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega odpłatne zbycie nieruchomości dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W takim przypadku organ podatkowy pobiera podatek w wysokości 19% od kwoty uzyskanego dochodu.

W świetle podatku dochodowego jest Pan traktowany jako nierezydent. Zgodnie z przepisami ustawy dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z: położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

W przypadku opodatkowania cudzoziemców zawsze należy sięgnąć do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zakresie umowy pomiędzy Polską a Szwecją zauważyć trzeba, że jej treść stanowi, iż zyski majątkowe pochodzące z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym majątek ten się znajduje. Zatem dochody ze zbycia nieruchomości położonej w Polsce, a należącej do osoby zamieszkałej w Szwecji będą opodatkowane w Polsce, na takich samych zasadach, jak zbycie nieruchomości przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie właściwości organów w przypadku uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów (przychodów) innych niż z działalności gospodarczej lub z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych ustaleni ze względu na miejsce wykonywania czynności, z których uzyskiwany jest przychód.

Zatem właściwe dokumenty, tj. PIT-39 należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zawarcia umowy sprzedaży (podpisania aktu notarialnego):

1) w województwie dolnośląskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole;

2) w województwie kujawsko-pomorskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;

3) w województwie lubelskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie;

4) w województwie lubuskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze;

5) w województwie łódzkim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście;

6) w województwie małopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście;

7) w województwie mazowieckim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;

8) w województwie opolskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu;

9) w województwie podkarpackim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie;

10) w województwie podlaskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku;

11) w województwie pomorskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;

12) w województwie śląskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach;

13) w województwie świętokrzyskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach;

14) w województwie warmińsko-mazurskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie;

15) w województwie wielkopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto;

16) w województwie zachodniopomorskim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Formularz PIT-39 należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiła sprzedaż.

W przypadku sprzedaży nieruchomości można jednakże skorzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie obejmuje taką część dochodu, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. Jeżeli przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zwolnienie przysługuje pod warunkiem wydatkowania przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości (praw do nieruchomości) na określone cele mieszkaniowe w terminie 2 lat. Obecnie jednak termin ten liczy się od końca roku, w którym miało miejsce zbycie nieruchomości (praw do nieruchomości).

Zwolnienie dotyczy wydatków na nabycie, remont lub spłatę kredytu dotyczące własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wygrany samochód a podatki

Wygrałem samochód w konkursie o wartości ok. 150 tys. zł; 10% od wygranych zapłaci organizator. Jednak nie chcę tego samochodu i zdecydowałem...

Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

W 2000 roku otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać. Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży...

Lekarz zatrudniony na etacie a podatek liniowy 19%

Jestem lekarzem zatrudnionym w szpitalu na umowę o pracę. Moje pytanie dotyczy dyżurów kontraktowych. Czy lekarz zatrudniony na etacie może płacić...

Rozliczenie PIT-39, ulga mieszkaniowa

Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie we wrześniu 2017 r. Mieszkanie zbyte zostało przed upływem 5 lat od końca roku, w jakim zostało nabyte. Mam...

Ulga mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności małżeńskiej

W 2013 r. mąż w darowiźnie otrzymał mieszkanie od rodziców. Właśnie kupiliśmy na kredyt dom i chcemy sprzedać to mieszkanie. Zdajemy sobie jednak...

Podatek ze sprzedaży mieszkania osoby mieszkającej w USA

Od przeszło 5 lat posiadamy z mamą mieszkanie własnościowe: ja 25%, mama – 75%. Mama na stałe mieszka w USA, ma zieloną kartę, upoważniła...

Kiedy sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest zwolniona z podatku?

Dostałam w spadku połowę mieszkania po rodzicach. Zamierzam ją sprzedać bratankowi, następnie część uzyskanych pieniędzy przekazać w formie...

Sprzedaż części nieruchomości ze spadku a opłaty

Ponad 5 lat temu otrzymałem w spadku pół domu po rodzicach. Drugą część otrzymał brat. Teraz brat chciałby odkupić moją część, tak aby być...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »