Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie dochodów marynarza pływającego pod banderą angielską

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-23

Z początkiem 2015 r. rozpocząłem pracę w angielskiej firmie jako marynarz na statkach dalekomorskich. Mam tam umowę o pracę, ubezpieczenie, płacę również podatek dochodowy. Jestem poza Polską dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Moja żona i dziecko mieszkają w kraju u teściów i ja spędzam u nich czas, gdy nie pracuję. Nie uzyskujemy jednak żadnych dochodów i nie posiadamy żadnych nieruchomości w Polsce. Jako że pracuję na statku dalej niż 12 mil morskich od wybrzeży Wielkiej Brytanii oraz nie ma mnie tam również więcej niż 183 dni w roku – zgodnie z angielskim prawem część lub nawet cały podatek zostanie mi zwrócony. Czy w opisanej sytuacji powinienem płacić jakiekolwiek podatki w Polsce ze względu na zamieszkałą w kraju rodzinę? Czy muszę składać jakiekolwiek deklaracje do polskiego urzędu skarbowego o moich zarobkach za rok 2015?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych ma tu niebagatelne znaczenie. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako u.PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Można zatem nie przebywać w Polsce ani jednego dnia w roku i mieć tu nieograniczony obowiązek podatkowy. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższe zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umową taką jest m.in. Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006 r.). Zgodnie z tą umową określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na np. jej miejsce zamieszkania – jeśli zachodzi wątpliwość, w którym kraju podatnik ma miejsce zamieszkania jego status określa się zgodnie z następującymi zasadami:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

a) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

b) jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym zwykle przebywa;

c) jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem;

d) jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Umawiających się Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Jeśli na bazie powyższego Pana miejsce zamieszkania jest w Polsce, ze względu na pracę na statku należy spojrzeć na art. 14 ust. 3 konwencji, który stanowi, iż wynagrodzenie otrzymywane za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego bądź statku powietrznego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa może być opodatkowane w tym Państwie. Konwencja wskazuje, że „transport międzynarodowy” oznacza wszelki transport statkiem morskim lub statkiem powietrznym, eksploatowanym przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa, z wyjątkiem przypadku, kiedy statek morski lub statek powietrzny eksploatowany jest wyłącznie między miejscami położonymi w drugim Umawiającym się Państwie. Dodać także należy, że przedsiębiorstwo Wielkiej Brytanii, które faktycznie statkami zarządza, będzie „przedsiębiorstwem Umawiającego się państwa”, o którym mowa w ww. przepisie, tylko jeśli według prawa wewnętrznego Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii z uwagi na siedzibę zarządu. Innymi słowy: dochód osiągany przez marynarzy spełniających opisane wymogi podlega opodatkowaniu w państwie siedziby przedsiębiorstwa eksploatującego statek.

Jeśli zatem otrzymuje Pan wynagrodzenie za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo Wielkiej Brytanii – Pana wynagrodzenie będzie tam opodatkowane według zasad, jakie w Wielkiej Brytanii obowiązują. By nie doszło do podwójnego opodatkowania, stosuje się metodę przewidzianą konwencją. Jeśli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania (jednak przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych Polska może uwzględnić zwolniony dochód). Stąd mimo braku wyraźnego przepisu rangi ustawowej w praktyce, gdy osiąga się poza granicami kraju dochody w Polsce zwolnione od opodatkowania, a w Polsce dochodów nie osiąga się, nie trzeba składać w Polsce nawet rozliczenia ani informować o zagranicznych zarobkach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca...

Renta francuska na polskim koncie

Z tytułu pracy na rzecz rządu francuskiego otrzymuję emeryturę francuską, która jest opodatkowana we Francji. Posiadam podwójne obywatelstwo francuskie...

Emerytura francuska

Pan jest obywatelem francuskim. Mieszka w Polsce i jest tu zameldowany od dłuższego czasu. Osiągnął dochody w Polsce w 2012 roku...

Podwójne opodatkowanie - praca w Niemczech i działalność gospodarcza w Polsce

Proszę o objaśnienie zagadnień związanych z pracą i meldunkiem w Polsce i za granicą. Jestem zameldowana w Polsce i tu...

Zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie

Od ponad roku posiadam zatrudnienie w Niemczech. Zatrudnienie obejmuje ubezpieczenie oraz podatek. Czy w związku z tym powinnam złożyć jakąś...

Rozliczenie dochodów z pracy w Arabii Saudyjskiej

Przez ostatnie dwa lata pracowałem w Arabii Saudyjskiej i w Polsce nie miałem żadnego dochodu. Czy muszę zapłacić podatek w Polsce? Jak...

Jak liczyć 183 dni pobytu za granicą?

Mam pytanie dotyczące liczenia 183 stałego pobytu na granicą. Mam firmę, w której zatrudniam 6 osób. Co jakiś czas wysyłam pracowników do Szwecji, aby...

Pobyt w Niemczech a rozliczenie przychodów z Forex

W 2016 roku otworzyłem w biurze maklerskim w Polsce rachunek i spekuluję (gram) na rynku Forex. Dodam, że od trzech lat mieszkam, pracuję...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »