Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomoc finansowa dla syna w Polsce a obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-03-28

Od roku 2016 wysyłam z Niemiec mojemu synowi na konto w Polsce pieniądze. Jest to za granicą zgłoszone w rozliczeniu podatkowym jako pomoc osobie we wspólnym gospodarstwie domowym w Polsce ze względu na jego niskie zarobki. Problem w tym, że syn nigdy nie zgłosił w polskim urzędzie skarbowym tych pieniędzy, ponieważ zwyczajnie nie wiedzieliśmy, że tak trzeba. Co teraz mamy zrobić? Czy urząd skarbowy w Niemczech informuje o takiej sytuacji polski fiskus?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny, co wynika z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn [Dz.U.2017.833 t.j. ze zm]. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Obowiązek zatem powstawał wobec syna jako obdarowanego przy każdym otrzymaniu środków. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę 9637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (syn względem rodziców to właśnie grupa I). Zatem po przekroczeniu ww. kwoty dopiero mamy do czynienia z darowizną podlegającą opodatkowaniu. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku i dla I grupy wynosi w przypadku kwoty nadwyżki do 10 278 zł – 3%, ponad 10 278 do 20 556 podatek wynosi 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł, ponad 20 556 – podatek wynosi 822 zł 20 gr i 7%. Niemniej jednak nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony. Syn powinien zatem jak najszybciej złożyć zeznanie SD-3, co pozwoli uniknąć stawki 20% i wraz z tym tzw. czynny żal, by uniknąć ew. konsekwencji karnoskarbowych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W przypadku darowizn otrzymanych przelewem na rachunek w ostatnim półroczu sprawa wygląda lepiej. Syn jako nabywca może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, jeśli spełni warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym: „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci) jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  1. obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i
  2. gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania w ww. sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu) – nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, czyli tak jak wyjaśniłem w pierwszym akapicie.

Nie istnieje tryb automatycznego przekazywania informacji z niemieckiego fiskusa o darowiznach wykonanych na rzecz Polaków, ale wszelkie informacje tego typu podlegają ew. wymianie informacji, więc może o nie ubiegać się polski fiskus.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna od znajomego z Wielkiej Brytanii a podatek

Gram wspólnie ze znajomym mieszkającym w Wielkiej Brytanii w tamtejszego lotka (UK National Lottery). Ponieważ wygrane może odbierać tylko osoba...

Niepowiadomienie US o nabyciu spadku

Dwie siostry otrzymały spadek po zmarłym w 2014 r. ojcu. Wyrokiem sądu z tego samego roku otrzymały w spadku mieszkanie własnościowe...

Sprzedaż mieszkania po rodzicach a podatek

Otrzymałem w spadku po rodzicach mieszkanie, które chcę sprzedać, ponieważ na stałe mieszkam w USA. Gdzie i jaki podatek będę musiał...

Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego wykonany przelew?

Moja mama jest częściowo ubezwłasnowolniona i jestem jej kuratorem. Dwa miesiące temu sąd rodzinny wydał postanowienie zezwalające mi na dokonanie...

Czy mogę kupić dwa mieszkania na własne cele mieszkaniowe?

Otrzymałem w spadku duży dom i chciałbym go sprzedać przed okresem 5 lat. Czy aby uniknąć podatku mogę kupić dwa mieszkania na własne cele...

Problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców

Mam problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców. Rodzice sprzedali działkę budowlaną za 90 tys. zł. Kwotę tą chcieli mi darować. Nie...

Dziedziczenie przez nieślubne dziecko a podatek

Mój ojciec zmarł 4 lata temu, jestem jego nieślubnym dzieckiem. Kiedy się urodziłem, ojciec był w związku małżeńskim z inną kobietą, później...

Podatek od spadku dla I, czy dla III grupy?

Dwoje Polaków zawarło ślub w Danii. Po niedługim czasie małżeństwo wróciło do Polski. W Polsce aktu małżeństwa nie umiejscowili. Ślub zawarty...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »