Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Posiadanie władzy rodzicielskiej a jej wykonywanie - ulga prorodzinna

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-06-15

Jestem po rozwodzie. Mam dwoje dzieci, na które płacę alimenty. Na sprawie rozwodowej wspólnie z żoną ustaliliśmy, że dzieci pozostaną z nią, a moja rola będzie ograniczała się do decydowania w sprawach zdrowia, edukacji itp. Niestety słowa „ograniczała się” użyłem, nie zdając sobie sprawy, jakie to rodzi skutki. Pracuję jako kierowca, trzy tygodnie za granicą i mam tydzień wolnego w kraju, natomiast była żona nigdzie nie pracuje. Postanowiliśmy razem, że całą ulgę na dzieci, z racji tego że ona nie ma żadnych dochodów, ja będę pobierał. W ten sposób rozliczyłem PIT za rok 2014, 2015 i 2016. Urząd skarbowy twierdzi, że nie ma prawa do tej ulgi, gdyż nie sprawuję opieki rodzicielskiej i powinienem złożyć korektę oraz zwrócić nienależnie pobrane ulgi. Nie zgadzam się z tym – mam stały, bardzo dobry kontakt z dziećmi i byłą żoną, także kiedy jestem za granicą. Pieniądze z ulgi są oprócz alimentów dodatkowym wsparciem dla dzieci. Rozliczyłem PIT w ten sposób za pisemną zgodą byłej żony. Urząd grozi wszczęciem postępowania wyjaśniającego. Na czym ono polega i ile trwa? Czy powinienem zrobić korektę i zwrócić środki?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Sąd mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli jego zdaniem za tym przemawiało dobro dziecka, mimo że co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Od podatku dochodowego na mocy art. 27 f ust. 1 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz.U.2016.2032 t.j. ze zm. dalej jako u.PIT] podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi (obliczoną zgodnie z art. 27 f ust. 2) na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1) wykonywał władzę rodzicielską;

2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Proszę zauważyć, że ustawa posługuje się zwrotem „władza rodzicielska”, nie określając, czy pełna, czy ograniczona. W mojej ocenie nie musi być to władza nieograniczona, bowiem ograniczenie władzy rodzicielskiej nie oznacza jej utraty. Najnowsze orzecznictwo zdaje się potwierdzać taką wykładnię. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2016 r. [sygn. II FSK 1957/14] „(…) wykładnia językowa uzupełniona celowościową i systemową zewnętrzną art. 27 f ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. prowadzi do wniosku, że dla nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej, konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek, to jest posiadanie władzy rodzicielskiej (nawet ograniczonej na podstawie wyroku sądowego) i jej faktyczne wykonywanie w danym roku podatkowym. Czym innym jest bowiem posiadanie władzy a czym innym jej wykonywanie, a to oznacza, że utożsamianie ich na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje uzasadnienia. W celu nabycia prawa do przedmiotowej ulgi podatnik powinien wykazać zatem, że w danym roku podatkowym wykonywał, a nie tylko posiadał władzę rodzicielską, odróżniając treść władzy rodzicielskiej, stosownie do przepisów art. 95 § 1 k.r.o. w związku z art. 96 § 1 k.r.o., od jej wykonywania, zgodnie z art. 97 § 1 k.r.o.” Identyczne stanowisko znajdziemy również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2016 r. [sygn. II FSK 661/16] czy też wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2017 r. (sygn. II FSK 19/15)].

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Również w doktrynie uważa się, że ograniczona władza rodzicielska wystarcza dla skorzystania z ulgi np. „(...) dla nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest posiadanie władzy rodzicielskiej (nawet ograniczonej na podstawie wyroku sądowego) i jej faktyczne wykonywanie w danym roku podatkowym” [Malinowski, Michał. PIT: ulga prorodzinna nie jest ulgą z tytułu bycia rodzicem. System Informacji Prawnej LEX, 2017.]

W celu utrzymania prawa do przedmiotowej ulgi powinien Pan wykazać zatem, że w latach 2014, 2015 i 2016 wykonywał swoją ograniczoną władzę, a nie tylko ją posiadał.

W kwestii formalniej, nie istnieje coś takiego jak postępowanie wyjaśniające. Ordynacja podatkowa przewiduje tylko postępowanie podatkowe, kontrolę podatkową i czynności sprawdzające. Jak się domyślam, w tym przypadku chodzi o ten ostatni, najmniej inwazyjny, rodzaj postępowania. Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa, oraz także może wezwać do udzielenia, w wyznaczonym terminie, niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych w niej zawartych. Czynności sprawdzające w praktyce mogą trwać tak długo, jak chce organ. Podatnik, czyli Pan, nie musi jednak korygować zeznań, jeśli nie zgadza się z organem podatkowym. Spowoduje to wszczęcie postępowania podatkowego, w którym będzie Pan musiał dowieść, że wykonywał swoją ograniczoną władzę, a nie tylko ją posiadał.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Nabycie spadku a pięcioletni okres na zapłatę podatku

Mama zmarła w 2010 roku, zostawiając w spadku działkę (jedyna własność majątkowa mamy). W 2012 roku złożyliśmy do sądu wniosek...

Umowa dożywocia a podatek dochodowy

Wraz z żoną posiadamy mieszkanie własnościowe. Chcemy to mieszkanie przepisać dziecku za pomocą umowy dożywocia i w związku z tym mamy...

Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wkrótce zamierzam wyjechać za granicę do pracy i w związku z tym chciałem wynająć swoje mieszkanie. Jaki podatek od najmu mieszkania będzie...

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania - jaki podatek do zapłacenia?

W roku 1995 zmarł mój ojciec, który był współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Po ojcu wyrokiem sądu odziedziczyłem wraz z siostrą...

Kredyt hipoteczny dla córki jako darowizna

Wraz z mężem kupiliśmy córce mieszkanie u dewelopera. Córka jest jedynym właścicielem. Połowę wartości mieszkania przelaliśmy na jej konto jako...

Sprzedaż działki budowlanej i mieszkania a podatek

Proszę o wyjaśnienie kwestii płacenia podatku w kontekście sprzedaży działki budowlanej i mieszkania. Chciałbym sprzedać działkę...

Sprzedaż nieruchomości, która przypadła małżonkowi po podziale majątku a podatki

W 2007 r. kupiliśmy z mężem mieszkanie na kredyt. W 2014 r. rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku. Na tej podstawie jedyną...

Ulga meldunkowa, czy można z niej jeszcze skorzystać?

W 2008 r. nabyłam udziały w mieszkaniu*, które sprzedałam w 2011 r. Niestety nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i teraz muszę złożyć...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »