Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w firmie z Niemiec - gdzie płacić podatek?

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2019-01-23

Mam zacząć pracę w firmie, której siedziba jest Niemczech. W tytule umowy widnieje zapis: umowa współpracy z przeniesieniem praw autorskich. Pracę mogę wykonywać poza granicami naszego kraju (do czego z pewnością dojdzie). Wynagrodzenie będę otrzymywała w euro. Istnieje możliwość , że będę mieszkała za granicą. Gdzie powinnam płacacić podatek? W jakiej kwocie? Czy mogę sama sobie wybrać kraj, w którym chcę opłacać podatek? Do czego jestem zobowiązana, podpisując taką umowę?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Pani opis jest co prawda dość ogólny, a kwestia jest skomplikowana; zdecydowanie jednak nie może Pani sama wybrać kraju, w którym odprowadzać będzie Pani podatek.

To, w którym kraju będzie Pani zobowiązana go odprowadzać ,zależało będzie od kilku podstawowych czynników – a przede wszystkim od prawidłowego ustalenia kraju Pani rezydencji podatkowej (tego kraju, w którym obejmował Panią będzie tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, od całości dochodów). W tym kraju będzie Pani miała obowiązek rozliczyć się z całości swoich dochodów (zarówno uzyskanych na jego terenie, jak i z dochodu ze źródeł położonych na terenie innych krajów).

Wspomina Pani, że istnieje możliwość że będzie Pani mieszkała za granicą - tę właśnie okoliczność należy dokładnie wyjaśnić, a mianowicie istotne jest:

  • czy planuje Pani wyprowadzkę na stałe z Polski, czy też ma Pani na myśli wyjazdy czasowe, na czas wykonywania pracy;
  • ile dni w roku będzie Pani przebywała za granicą (mniej czy więcej niż 183 dni);
  • jakie ma Pani powiązania z Polską (tzw. ośrodek interesów życiowych) – czy ma tu Pani nieruchomości, męża ewentualnie inną rodzinę, czy też przeciwnie, Pani ośrodek interesów życiowych będzie znajdował się w Niemczech (bo na przykład tam ma Pani partnera życiowego).

Zakładając, że Pani ośrodek interesów życiowych będzie znajdował się w Polsce, będzie Pani podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym w dwóch krajach – w Polsce (od całości swoich dochodów) oraz w Niemczech – od dochodów uzyskanych ze źródła położonego w Niemczech (tzw. zasada źródła). Aby nie doszło do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, przy rozliczaniu podatku dochodowego w Polsce stosowana będzie stosowna metoda unikania podwójnego opodatkowania (w tym przypadku – najprawdopodobniej – zgodnie z art. 24 pkt. 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. byłaby to metoda proporcjonalnego odliczenia).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ponieważ zakładam, że firma, z którą ma Pani zacząć współpracować, nie ma w Polsce statusu płatnika, będzie Pani zobowiązana do samodzielnego rozliczenia podatku; dodatkowo (w zależności od dokładnego brzmienia umowy oraz od tego, czy w trakcie roku podatkowego będzie Pani wracała do kraju) może wystąpić obowiązek samodzielnego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

W zależności od dokładnego brzmienia umowy i jej kwalifikacji do określonego rodzaju (umowa o dzieło, umowa-zlecenia, umowa o przekazanie praw autorskich) – z tytułu jej wykonywania będzie Pani objęta obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne lub też nie (zakładam, że raczej nie, ale żeby mieć większą pewność musiałabym mieć dużo dokładniejszy opis sytuacji).

Reasumując, bardzo proszę o dokładniejszy opis sytuacji, czyli udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. wskazane wyżej zagadnienia odnośnie rezydencji podatkowej (ile dni będzie Pani przebywała w Niemczech, czy w Polsce ma Pani nieruchomości, rodzinę etc.),
  2. czy w trakcie wykonywania umowy będzie Pani wracała do Polski,
  3. czy w Polsce uzyskuje Pani inne dochody, jeśli tak to jakie,
  4. jaka jest dokładna treść umowy (najlepiej, gdyby załączyła Pani jej dokładną treść) – jest to konieczne dla właściwej oceny umowy pod kątem sposobu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, ustalenia, jakie są możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów, np. czy przysługują koszty 50% i od jakiej wartości; dodatkowo do ustalenia ewentualnego obowiązku w ZUS-ie.

Jeżeli uzyskałabym od Pani te informacje, miałabym możliwość dokładniejszego opisania obowiązujących Panią procedur, sposobu wyliczania zaliczek na podatek dochodowy itd.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »