Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca za granicą a podatek od sprzedaży nieruchomości

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-07-02

Chcę sprzedać mieszkanie, które kupiłem dwa lata temu. Nie podlegam prawu podatkowemu w Polsce, ponieważ pracuję za granicą i tam też się rozliczam. Czy muszę płacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 j.t. ze zm. – dalej u.PIT). Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami.

Ta sama zasada dotyczy nierezydentów (osób, wobec których obowiązek podatkowy jest ograniczony). Zgodnie z art. 3 ust. 2a u.PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast na mocy art. 3 ust. 2b pkt 4 u.PIT za takie przychody, tj. osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów uznaje się przychody z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b u.PIT stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, ale wszelkie znane mi umowy dwustronne dopuszczają opodatkowanie przychodu/dochodu ze zbycia nieruchomości przez osobę fizyczną w państwie położenia nieruchomości.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

By podatku nie zapłacić można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powyższe cele określone zostały w art. 21 ust. 25 u.PIT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Naprawienie niedopatrzenia wobec US

Nie zgłosiłam przed opływem 6 miesięcy spadku po rodzicach, mieszkanie dziedziczymy z bratem po połowie. Termin upłynął 3 miesiące temu. Rodzice...

Sprzedaż działki budowlanej i mieszkania a podatek

Proszę o wyjaśnienie kwestii płacenia podatku w kontekście sprzedaży działki budowlanej i mieszkania. Chciałbym sprzedać działkę...

Sprzedaż nieruchomości, która przypadła małżonkowi po podziale majątku a podatki

W 2007 r. kupiliśmy z mężem mieszkanie na kredyt. W 2014 r. rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku. Na tej podstawie jedyną...

Ulga meldunkowa, czy można z niej jeszcze skorzystać?

W 2008 r. nabyłam udziały w mieszkaniu*, które sprzedałam w 2011 r. Niestety nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i teraz muszę złożyć...

Budowa bliźniaka z przeznaczeniem na sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności a podatki

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Planuję zakup działki budowlanej na kredyt pod zastaw hipoteki już istniejącej...

Zamiana mieszkań w kręgu najbliższej rodziny a obowiązek podatkowy

W lutym br. dokonałem notarialnie zamiany mieszkania z moim bratem. Bratu przekazałem moje prawo własności, jakie otrzymałem w spadku po zmarłym...

Czy faktura zaliczkowa jest przychodem w momencie wystawienia?

Czy faktura zaliczkowa jest przychodem w momencie wystawienia? Czy dopiero otrzymanie zaliczki na konto jest przychodem?

Urząd skarbowy nie chce uznać spłaty kredytu ze sprzedaży działki ze spadku i domaga się podatku

W styczniu 2012 sprzedałem działkę, której byłem współwłaścicielem. Działka była nabyta w formie spadku. Ponieważ od otrzymania tej działki do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »