Indywidualne Porady Prawne
Tomasz Kaczmarski • Opublikowane: 2014-10-17
Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.
W związku z faktem, iż w ostatnich latach Pani stałe miejsce zamieszkania znajdowało się w Holandii, to na terenie Polski podlegała Pani jedynie tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Powyższe oznacza, iż w Polsce opodatkowaniu mogły podlegać jedynie dochody osiągnięte na jej terytorium. Dochody osiągnięte w Holandii nie podlegały polskim podatkom.
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terenie Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). Przy czym w myśl art. 3 ust. 1a ustawy PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania na terenie Polski uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Warto jednak podkreślić, iż powyższe regulacje należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a ustawy PIT).
Udowodnienie zmiany ośrodka centrum życiowych, z uwagi na mało precyzyjne przepisy, często bywa dość kłopotliwe dla podatników. W świetle stanowiska przedstawianego przez organy podatkowe należy stwierdzić, iż przez „interesy osobiste” rozumie się powiązania rodzinne i towarzyskie danej osoby. W tym zakresie najbardziej istotne jest ustalenie czy w danym państwie znajduje się także najbliższa rodzina danej osoby (małżonek i dzieci). Z kolei przez „interesy gospodarcze” należy rozumieć miejsce wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, czy też posiadanie majątku. Tym samym, badając powiązania gospodarcze należy ustalić, z którego Państwa podatnik przeważnie uzyskuje dochody (przychody).
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż dotychczas posiadała Pani centrum interesów gospodarczych (życiowych) w Holandii. Dodatkowo w Polsce nie przebywała Pani w żadnym roku dłużej niż 183 dni. Biorąc pod uwagę powyższe, organ podatkowy nie ma prawa domagać się zapłaty przez Panią podatku od dochodu uzyskanego w Holandii.
Dopiero dochody osiągnięte za 2013 r. mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce (w związku ze zmianą ośrodka interesów życiowych). Tym samym, w takim przypadku konieczne będzie rozliczenie w Polsce dochodów z Holandii przy zastosowaniu właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania (dla Holandii jest to tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego). W związku z powyższym, od podatku ustalonego w Polsce (od dochodów z Holandii) możliwe będzie potrącenie zapłaconego podatku w Holandii. Kwota potrącenia nie będzie mogła jednak przekraczać wartości polskiego podatku przypadającego od dochodu uzyskanego z Holandii.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika