Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Tomasz Kaczmarski • Opublikowane: 2014-10-17

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.

Tomasz Kaczmarski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

W związku z faktem, iż w ostatnich latach Pani stałe miejsce zamieszkania znajdowało się w Holandii, to na terenie Polski podlegała Pani jedynie tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Powyższe oznacza, iż w Polsce opodatkowaniu mogły podlegać jedynie dochody osiągnięte na jej terytorium. Dochody osiągnięte w Holandii nie podlegały polskim podatkom.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terenie Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). Przy czym w myśl art. 3 ust. 1a ustawy PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania na terenie Polski uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Warto jednak podkreślić, iż powyższe regulacje należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a ustawy PIT).

Udowodnienie zmiany ośrodka centrum życiowych, z uwagi na mało precyzyjne przepisy, często bywa dość kłopotliwe dla podatników. W świetle stanowiska przedstawianego przez organy podatkowe należy stwierdzić, iż przez „interesy osobiste” rozumie się powiązania rodzinne i towarzyskie danej osoby. W tym zakresie najbardziej istotne jest ustalenie czy w danym państwie znajduje się także najbliższa rodzina danej osoby (małżonek i dzieci). Z kolei przez „interesy gospodarcze” należy rozumieć miejsce wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, czy też posiadanie majątku. Tym samym, badając powiązania gospodarcze należy ustalić, z którego Państwa podatnik przeważnie uzyskuje dochody (przychody).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż dotychczas posiadała Pani centrum interesów gospodarczych (życiowych) w Holandii. Dodatkowo w Polsce nie przebywała Pani w żadnym roku dłużej niż 183 dni. Biorąc pod uwagę powyższe, organ podatkowy nie ma prawa domagać się zapłaty przez Panią podatku od dochodu uzyskanego w Holandii.

Dopiero dochody osiągnięte za 2013 r. mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce (w związku ze zmianą ośrodka interesów życiowych). Tym samym, w takim przypadku konieczne będzie rozliczenie w Polsce dochodów z Holandii przy zastosowaniu właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania (dla Holandii jest to tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego). W związku z powyższym, od podatku ustalonego w Polsce (od dochodów z Holandii) możliwe będzie potrącenie zapłaconego podatku w Holandii. Kwota potrącenia nie będzie mogła jednak przekraczać wartości polskiego podatku przypadającego od dochodu uzyskanego z Holandii.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opodatkowanie umorzonych odsetek

Od 2006 r. mieszkam w Anglii i tam też się rozliczam. Spłacam w Polsce kredyt. Bank umorzył mi część odsetek od kredytu. Czy mam obowiązek...

Podatek od spadku z USA

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od spadku z USA? Spadkodawca to mój stryj, obywatel USA (stan Michigan).

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę...

Unikanie podwójnego opodatkowania na linii Polska-Norwegia

Od kilku lat jestem zatrudniony na statku, którym dysponuje zarząd z Norwegii. Wynagrodzenie otrzymuję regularnie. Do tej pory byłem zwolniony...

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca...

Niedostarczenie zaświadczenia do urzędu skarbowego a umorzenie podatku

Żona w 2008 r. (była wtedy w pierwszym związku małżeńskim) sprzedała mieszkanie otrzymane w spadku nieco wcześniej. Była zwolniona...

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii,...

Podwójne opodatkowanie - praca w Niemczech i działalność gospodarcza w Polsce

Proszę o objaśnienie zagadnień związanych z pracą i meldunkiem w Polsce i za granicą. Jestem zameldowana w Polsce i tu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »