Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawidłowe wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-16

Za kwotę 125 tys. zł dwa lata temu sprzedałem część domu otrzymanego w spadku po rodzicu. Złożyłem PIT-39. Przed upływem dwóch lat zakupiłem mieszkanie za 235 tys. zł, korzystając z kredytu hipotecznego na 210 tys. zł, a resztę środków przeznaczyłem na jego wykończenie (czyli około 25 tys. przeznaczyłem bezpośrednio na zakup mieszkania). Jednak mam teraz problem, bo US chce, żebym wykazał, że całe 125 tys. zł przeznaczyłem na zakup mieszkania. Przedłożyłem akt notarialny, w którym nie ma żadnej wzmianki o zaciąganym kredycie (ale zapewne US jest w stanie to sprawdzić), byłem pewny, że takie wydatkowanie jest prawidłowe. Co w tej sytuacji zrobić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Zatem zgodnym z mechanizmem zwolnienia jest wydatek na realizację własnego celu mieszkaniowego finansowany z przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, a nie każdy wydatek na własny cel mieszkaniowy dokonany w okresie wymienionych dwóch lat. Organ podatkowy zatem ma rację żądając wykazania, jak spożytkował Pan wskazane w PIT-39 125 tys. zł na własne cele mieszkaniowe. Nie spożytkował pan ich w całości na nabycie mieszkania w 2015 r. a jedynie w części 25 tys. zł. Pozostaje Panu zatem do wykazania, jak wydał Pan 100 tys. zł na własne cele mieszkaniowe w terminie ustawowym, tylko wtedy bowiem nie zapłaci Pan w ogóle podatku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z art. 21 ust. 25, uważa się:

„1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,

b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

– w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;

3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub

d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.”

W przypadku niewypełnienia warunków zwolnienia jest Pan obowiązany do złożenia korekty zeznania PIT-39 (czyli zmniejszenia zadeklarowanej kwoty wydatkowanej na własne cele mieszkaniowe, co spowoduje ujawnienie powstałego już zobowiązania podatkowego, które obecnie stanowi już zaległość podatkową) i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności (30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano sprzedaży) do dnia zapłaty podatku włącznie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ulga prorodzinna dla emerytów

Jesteśmy z mężem emerytami. Nasz dochód za ubiegły rok wyniósł ok. 42 tys. zł. Mamy syna, 21 lat, studenta drugiego roku uczelni wojskowej –...

Dochód z najmu tylko dla jednego współwłaściciela

Mamy pytanie odnośnie najmu. Synowie po śmierci ojca odziedziczyli budynek, z którego po remoncie uzyskano 4 mieszkania. Nie dokonali podziału,...

Wydatki na budowę przed sprzedażą mieszkania ze spadku

Czy wydatki poniesione na budowę domu mieszkalnego przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania można rozliczyć w PiT-39, czyli po sprzedaży mieszkania?

Powołanie prokurenta w spółce z o.o. a koszty uzyskania przychodu

W spółce z o.o. ma zostać powołany prokurent. Nie miałby być zatrudniony na umowę o pracę, ale za pełnienie funkcji zarząd określiłby dla...

Sprzedaż mieszkania kupionego na rynku pierwotnym

Syn mój kupił w 2012 r. na rynku pierwotnym (deweloper) mieszkanie za kwotę 260 tys. zł. Teraz chce to mieszkanie sprzedać. Czy będzie musiał płacić...

Uniknięcie podwójnego podatku przy wspólnocie majątkowej

Razem z żoną chcemy rozpocząć budowę domu (mamy wspólność majątkową). Mój brat przekaże mi/nam działkę pod budowę domu. W jaki sposób to...

Podanie kwoty przychodu

Jestem rolnikiem, mam 1,2 ha przeliczeniowego, płacę składki KRUS, poza tym prowadzę działalność pozarolniczą na ryczałcie. Ubiegam się o zasiłek...

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »